شعار معترضان عراقی: "بغداد؛ کربلا آزاد است، ایران برو بیرون"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اعتراضات مردمی در عراق که هر روز گسترده‌تر از دیروز می‌شود، معترضان علیه حضور ایران در این کشور شعار سر داده و با تاکید بر آزادی عراق، خواستار خروج ایران و شبه‌نظامیان متحدش از شهرهای مختلف این کشور شدند.

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از معترضان عراقی در شهرهای مختلف منتشر شد، معترضان شعار "بغداد آزاد است، ایران برو بیرون" سر دادند. اهالی کربلا نیز این شعار را با تغییری به صورت "کربلا آزاد است، ایران برو بیرون" سر دادند.

لحظه تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان عراقی در بغداد

کمیساریای حقوق بشر عراق نیز اعلام کرد تا کنون در این تظاهرات که از روز سه‌شنبه اول اکتبر آغاز شد، 4 نفر کشته و 294 نفر در شهرهای مختلف این کشور زخمی شدند.

تلویزیون عراق نیز خبر از مرگ یکی از تظاهرکنندگان و زخمی شدن 25 نفر از آنها از جمله 5 نیروی امنیتی در استان ذی‌قار خبر داد. یک منبع رسمی عراقی نیز گزارش داد در تظاهرات روز چهارشنبه در بغداد دو نفر کشته و 82 نفر زخمی شدند.

خبرنگار العربیه و الحدث نیز از عراق گزارش کرد که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم معترض در بغداد به سمت آنها آتش گشوده و الدیوانیه گاز اشک‌آور به سوی آنها پرتاب کردند و این اقدام منجر به زخمی شدن 10 نفر و گسترده‌‎تر شدن درگیری‌ها میان مردم و نیروهای امنیتی شد.

درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در نزدیکی میدان التحریر بغداد

در دومین روز از تظاهرات مردم عراق، اهالی شهرهای بعقوبه، المثنی، الدیوانیه، نجف و بصره نیز به معترضان پیوستند. مردم ساختمان استانداری ذی‌قار را به آتش کشیدند و در شرق بغداد نیز اقدام به سوزاندن لاستیک کردند. در پی بالا گرفتن درگیری‌ها میان دو طرف هلی‌کوپترهای نیروهای امنیتی در آسمان بغداد به پرواز درآمده و دستور بسته شدن پل‌های اصلی شهر با هدف منع گسترده‌تر شدن اعتراضات، صادر شد.

برخورد شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی

اعتراض به حضور چشمگیر ایران در عرصه‌های مختلف در عراق، یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد اعتراض مردم این کشور بود. آنها با سر دادن شعارهای مختلف خواستار خروج ایران از عراق و عدم مداخله در امور داخلی این کشور شدند.

خبرنگار العربیه گزارش کرد که شورای عالی امنیت ملی عراق جلسه فوق‌العاده‌ای به ریاست نخست‌وزیر این کشور برگزار کرد و وزارت ارتباطات نیز با هدف کنترل اعتراضات، شبکه‌های اجتماعی را در عراق فیلتر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید