یونان 10هزار پناهجوی سوری را به ترکیه بازمی‌گرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یونان دوشنبه 30 سپتامبر 2019 تایید کرد که در نظر دارد 10 هزار پناهنده سوری را تا سال 2020 به ترکیه بازگرداند.

به گزارش العربیه، یونان اعلام کرد که پس از یک نشست اضطراری کابینه، این کشور تصمیم گرفته است تا 10هزار پناهجوی سوری را تا سال 2020 به ترکیه بفرستد.

این تصمیم پس از آتش‌سوزی در یک کمپ پناهندگان که بیش از 16 هزار پناهنده در آن ساکن هستند و آتش‌سوزی در آن منجر به کشته شدن سه تن به شمول یک زن و یک کودک شد گرفته شده است. در این آتش‌سوزی همچنان 17 تن زخمی شدند.

این کمپ در جزیره لیسبوس یونان قرار دارد و 16 هزار پناهجو در آن زندگی می‌کنند که چهار برابر ظرفیت این کمپ گفته شده است.

قابل ذکر است که موجی از پناهجویان که اغلب سوری و افغان هستند از سال 2014 بدین‌سو از ترکیه به شکل غیر قانونی وارد جزایر یونان شده‌اند. اغلب این پناهجویان یونان را به مقصد کشورهای دیگر اروپایی مثل آلمان، فرانسه و سوئد ترک کردند اما با آن هم، تعداد زیادی از پناهجویان در کمپ‌های یونان مانده‌اند. آمارهای سازمان ملل کتحد نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های 2016 تا اوت 2019 حدود 310هزار پناهجوی جدید وارد یونان شده‌اند.

دولت یونان 2 سپتامبر 2019 اعلام کرد که هیاتی از وزارت خارجه و دفاع این کشور پس از ورود 600 پناهجو به ساحل جزیره لسبوس تشکیل جلسه اضطراری دادند تا علیه مهاجرت‌های غیرقانونی تدابیر ویژه‌ای بگیرند. یونان اعلام کرد که از این پس، گشت‌های مرزی برای منع ورود مهاجران غیرقانونی که از ترکیه راهی این کشور می‌شوند و بازگرداندن پناهجویان به ترکیه یا سرزمین مادری‌شان را تشدید و تقویت می‌کند.ورود 600 پناهجو تنها در یک روز به جزیره لسبوس یونان از سال 2016 به این طرف، بی‌سابقه است.

یونان همچنان تدابیر ویژه برای مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی گرفته تا بیش از گذشته مهاجران به سرزمین‌های مادری خود بازگردانده شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید