فرماندهان نیروی‌های دریایی سعودی و آمریکا برای تامین امنیت خلیج دیدار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه اول اکتبر 2019 اعلام کرد جیمس مالوی، فرمانده این نیروها در ابتدای هفته جاری با هدف تقویت اقدامات دفاعی برای مقابله با تهدید ایران، با همتای سعودی خود دیدار کرد.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که در 14 سپتامبر 2019 تاسیسات نفتی سعودی در دو کارگاه بقیق و خریص متعلق به شرکت آرامکو مورد حمله موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفت. آمریکا، اروپا، پادشاهی عربی سعودی و چند کشور دیگر ایران را مسئول این حملات دانستند.

کشورهای مختلفی دعوت آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی که امنیت آبراه تنگه هرمز در خلیج عربی را تامین کند، پذیرفته و به تلاش‌های این کشور در این زمینه پیوستند. پیش از #حملات_آرامکو چندین نفتکش نیز در خلیج مورد حمله قرار گرفته و یا از سوی ایران توقیف شدند. آمریکا این حملات را نیز کار ایران می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز جیمس مالوی در بیانیه‌ای درباره دیدارش با همتای سعودی‌اش گفت: «این دیدار فرصتی برای گفتگو در زمینه تلاش‌های دفاعی مشترک در مقابل اقدامات تحرک‌آمیز و حملات ایران است و وجود اقدامات منطقه‌ای برای مقابلات با «تجاوز ایران» ضروری است.»

براساس ماموریت دریایی پیشنهادی واشنگتن، آمریکا کشتی‌هایی به هماهنگی و مراقبت اختصاص می‌دهد و همپیمانانش اقدام به گشت‌زنی در آب‌های نزدیک و همراهی کشتی‌های تجاری می‌پردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید