در تظاهرات ضد فساد در عراق نیروهای امنیتی 3 نفر را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های عراق روز سه‌شنبه اول اکتبر 2019 گزارش کردند که 3 تن از افرادی که علیه فساد در این کشور تظاهرات کرده‌اند، به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته و 60 نفر دیگر زخمی شدند.

تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که نیروهای امنیتی، مردمی را که در اعتراض به فساد و خدمات عمومی نامناسب به خیابان‌ها آمده بودند به گلوله بسته و 3 نفر از آنها را کشتند.

تظاهرات بغداد

مردم معترض در میدان التحریر در وسط بغداد پایتخت عراق دست به تظاهرات زده و خواستار پایان فساد در این کشور و بهبود اوضاع خدمات عمومی شدند.

نیروهای امنیتی به منظور متفرق کردن تظاهرکنندگان ابتدا اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند ولی با افزایش شمار معترضان، آنها را به گلوله بستند که این موضوع مرگ سه تن از معترضان را در پی داشت.

چند نیروی امنیتی و سرباز نیز از سوی معترضان کتک زده شدند. خبرنگار العربیه گزارش کرد که این موضوع کار «نفوذی‌هایی» بود که میان معترضان رخنه کرده بودند. تعدادی از معترضان نیز با گاز اشک‌آور و دستگاه آب‌پاش مورد هجوم قرار گرفتند.

این تظاهرات از روز سه‌شنبه به شکل مسالمت‌آمیزی آغاز شد و در ابتدا حدود هزار نفر در میدان التحریر بغداد شروع به شعار دادن کردند ولی با گذشت ساعاتی از این اعتراض تعداد تظاهرکنندگان نیز بیشتر شد و نیروهای امنیتی اقدام به شکل گاز اشک‌آور کردند که خفگی تعدادی از تظاهرکنندگان را در پی داشت.

تظاهرات بغداد
تظاهرات بغداد

مردم معترض خواستار تغییر دولت به دلیل ناکامی در بهبود اوضاع خدمات عمومی و ایجاد شغل شدند. بسیاری از معترضان علیه دولت شعار داده و عکس سرلشکر عبدالوهاب الساعدی که در روزهای گذشته از ریاست سازمان مبارزه با تروریسم کنار گذاشته شد را در دست داشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس بسیاری از معترضان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مختلف بودند که علیرغم کسب تخصص‌های مختلف، هنوز نتوانسته‌اند در کشور سرشار از منابع اما مملو از فساد عراق شغلی پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید