حمله به آرامکو و انتظار واکنش اتحادیه عرب در شورای امنیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب از اقدام کشورهای عضو این اتحاديه بعد از روشن شدن نتایج تحقیقات مربوط به حملات 14 سپتامبر به تأسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی خبر داد.

ابوالغیط در مصاحبه با روزنامه «الشراق الاوسط» گفت: «من نمی‌گویم که ایران موشک و هواپیماهای بدون سرنشین را شلیک کرده است. منتظر نتاج تحقیقات می‌مانیم، اما دلایل بسیاری وجود دارد که این سلاح‌ها ساخت ایران است. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است، چه کسی دستور این حملات را داده و از کجا این شلیک‌ها صورت گرفته است. این جریان می‌تواند در همه سازمان و مؤسسه‌ها از جمله شورای امنیت تأثیرگذار باشد.»

دبیرکل اتحادیه عرب با اطمینان کامل خاطر نشان کرد: «لحظه روشن شدن حقیقت بسیار نزدیک است و به زودی مشخص می‌شود که چه کسی مسئول این خرابکاری‌ها بوده است.»

کنترل عملکرد ایران

او در ادامه با تمجید از «دوراندیشی» رهبری سعودی، رژیم ایران را به صدور انقلاب متهم و خواستار «كنترل عملکرد ایران» در منطقه شد.

احمد ابوالغیط افزود: «همبستگی و اتحاد در حمایت از سعودی در قضیه‌ی عدم تدخل ایران در امور داخلی کشورها در بین اعراب و کشورهای خلیج وجود دارد.»

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین با اشاره به کمیته چهارگانه‌ای که هر شش ماه تشکیل جلسه و در هر نشست دو سند همکاری را به امضا می‌رسانند، گفت: «اولین سند امضا شده التزام اعضای کمیته چهارگانه متشکل از مصر، بحرین، امارات متحده عربی، سعودی و عضویت دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص عملکرد ایران و دخالت هایش در منطقه و کشورهای عربی است».

ابوالغیط همچنین در مورد وجود یک راهبرد واحد در بین کشورهای عربی برای مقابله با دخالت‌های ایران، گفت: «مطمئناً قطعنامه کشورهای عربی شامل یک راهبرد کاملاً روشن است و به همین دلیل مشکلات زیادی در روابط ایران با تعداد زیادی از کشورهای عربی وجود دارد، زیرا این کشورها از این راهبرد پیروی می‌کنند. عراق و لبنان تنها دو کشوری هستند که در یک بند و در مورد برخی جریان های داخلی خود داری نقطه نظرهای متفاوتی هستند».

درها هنوز برای سوریه باز نشده است

ابوالغیط گفت: «تهران مشوق حزب الله برای درگیری با اسرائیل در سال 2006 و همچنین حماس در سال 2008 و 2009 بوده است.»

در مورد دست دادن خود با ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه که اخیراً در هفتاد و چهارمین جلسه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اتفاق افتاد نیز گفت «این بدان معنی نیست که درها به روی سوریه باز شده است برای بازگشت دمشق به جایگاه خود در جامعه بین الملل هنوز مشکل اتحادیه عرب با رژیم بشار اسد حل نشده است».

ابوالغیط در پایان خاطرنشان کرد: «شرط اصلی این است، سوریه جدید که هزینه بازسازی آن بین 600 تا 800 میلیارد دلار است نباید در آغوش ایران باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید