فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 •  محمد بن‌ سلمان: در صورت جنگ میان سعودی و ایران اقتصاد جهانی فرو می‌پاشد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی‌عهد، نائب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 30 سپتامبر 2019 تاکید کرد که او با مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اتفاق‌نظر دارد ‌که ایران دست به «اقدامی جنگی» زده است.

  شاهزاده محمد بن سلمان در گفت‌وگوی اختصاصی با برنامه «60 دقیقه» شبکه CBS ضمن اعلام توافق نظر با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره این‌که حملات آرامکو «اقدامی جنگی» از سوی ایران بوده و او امیدوار است که نیازی به اقدام نظامی علیه ایران نباشد، در این‌باره گفته که راه حل سیاسی را ترجیح می‌دهد و تاکید کرد که جنگ میان سعودی و ایران منجر به فروپاشی اقتصاد جهانی خواهد شد.

  شاهزاده محمد بن سلمان ضمن «احمقانه» توصیف کردن حملات به تاسیسات نفتی آرامکو گفت این حملات %5 صادرات نفت جهان را هدف قرار داد.

  ولی‌عهد سعودی افزود که حملات آرامکو نه تنها پادشاهی عربی سعودی بلکه قلب صادرات انرژی جهان را هدف قرار داد.

  شاهزاده محمد بن سلمان همچنین هشدار داد که اگر جهان برای بازداشتن ایران به اجماع نرسد، نفت به قیمت‌های نجومی خواهد رسید و در این‌باره گفت: «اگر جهان موضعی قوی برای بازداشتن ایران اتخاذ نکند با تنش‌های بیشتری مواجه خواهیم شد.»

  روند عدالت در رسیدگی به پرونده قتل خاشقجی طی خواهد شد

  از سوی دیگر شاهزاده محمد بن سلمان توضیح داد که جنایت قتل جمال خاشقجی دردناک است و تمامی کسانی که در آن دست داشتند، مجازات خواهند شد. او همچنین تاکید کرد که عدالت روند خود را در ارتباط با این پرونده طی خواهد کرد.

  شاهزاده محمد بن سلمان در ادامه این گفت‌وگوی خود گفت که «به عنوان یک رهبر هر روز باید خوشبین باشم.»

  توقف حمایت از شبه نظامیان حوثی‌

  ولی‌عهد سعودی درباره اوضاع یمن نیز تاکید کرد که اگر ایران حمایت‌های خود از شبه‌نظامیان حوثی را متوقف کند، راه‌ حل سیاسی در این کشور بسیار آسان خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران