فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • با حمایت فرانسه.. برگزاری کنفرانسی بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری‌ها در لیبی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  با ادامه درگیری‌های خونین در لیبی میان ارتش ملی این کشور و نیروهای هوادار دولت وفاق، فرانسه از کشورهای پرنفوذ و دارای منافع در این به تکاپو افتاده تا به همراه ایتالیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد و با هدف برگزاری کنفرانسی بین‌المللی مانع از ادامه درگیری‌ها میان نیروهای متخاصم در لیبی شوند.

  بنا به گزارش خبرگزاری‌ها، در همین راستا جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه یکشنبه 22 سپتامبر اعلام کرد که به همراه همتای ایتالیایی‌اش روز پنج‌شنبه آینده نشست ویژه لیبی را در شورای امنیت با هدف تدارک برای برگزاری کنفرانسی بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ خونین در این کشور رهبری خواهد کرد.

  لودریان در یک کنفرانس خبری و در آستانه انعقاد نشست عمومی سازمان ملل متحد گفت: «هدف پیوستن به روند سیاسی است. راه حل نظامی در لیبی وجود نخواهد داشت».

  او افزود: «کسانی که به آن (راه حل نظامی) معتقدند در اشتباهند و با کشاندن کشور به پرتگاهی خطرناک اشتباه برزگی را مرتکب می‌شوند».

  ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر روز 7 ماه سپتامبر جاری دعوت غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی برای بازگشت به میز گفتگو را رد کرده و تاکید کرده بود که راه‌حل نظامی بهترین راهکار برای این کشور است.

  لودریان همچنین در ادامه گفت: «باید به این گرداب پایان داد و امیدوارم که این نشست اولین گام در روندی باشد که منجر به (برگزاری) کنفرانسی بین‌المللی شود».

  نشستی که جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به همراه همتای ایتالیایی‌اش در شورای امنیت رهبری خواهد کرد علاوه بر اعضای دائم شورای امنیت، آلمان، امارات متحده عربی، مصر و ترکیه را نیز به همراه سازمان‌های منطقه‌ای شامل اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب شامل خواهد بود.

  لودریان گفت: «ما کاملا با ایتالیا توافق داریم زیرا که من به همراه همتای ایتالیایی‌ام این نشست را رهبری خواهیم کرد».

  تلاش‌های ایتالیا برای نشان دادن خود به عنوان بازیگر بین‌المللی اصلی در تحولات بحران لیبی به تشدید تنش‌ها میان این کشور و فرانسه انجامیده است.

  لودریان همچنین در این کنفرانس خبری در واکنش به سئوال یکی از خبرنگاران گفت: «من تعیین کننده نقش (ژنرال) حفتر نخواهم بود بلکه مردم لیبی هستند» که این را در چارچوب گفت‌وگوهای لیبی که در پایان کنفرانس بین‌المللی برگزار خواهد شد، انجام خواهند داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران