.
.
.

پمپیو در جده سعودی: ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو مشاهده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که روز چهارشنبه 18 سپتامبر 2019 برای مشارکت در تحقیقات درباره حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی سعودی وارد سعودی شد، گفت که ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو قابل مشاهده است.

پمپئو در مسیر سفر به سعودی به خبرنگاران همراهش گفت که حمله به دو تاسیسات نفتی بقیق و خریص در شرق پادشاهی عربی کار حوثی‌ها نبوده و این حمله یک حمله ایرانی است.

او گفت: «این حملات از سوی حوثی‌ها انجام نشد، این یک هجوم ایرانی است. آنها برای نابودی 5 درصد از تولید انرژی جهان اقدام کردند و این چیزی نیست که بتوانند از زیر مسئولیت آن شانه خالی کنند.»

پمپئو به ادعاهای حوثی‌ها اشاره کرد و گفت: «آنها ادعا می‌کنند، که این حمله کار آنها است، این ادعا درست نیست، ردپای آیت‌الله‌ها در حمله به آرامکو قابل مشاهده است... دلیلی برای اینکه این حمله از عراق انجام شده باشد، وجود ندارد.»

او با تاکید بر این موضوع که «می‌دانیم ایران سامانه‌هایی دارد که در هیچ جا خارج از این کشور مستقر نکرده» گفت که حملات صورت گرفته به آرامکو از جنوب و از یمن نبوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی به این کشور سفر کرد تا شیوه واکنش به حملات آرامکو را با او به بحث و تبادل نظر بگذارد.

او به خبرنگاران همراهش گفت: «وظیفه من در اینجا این است که به شرکایمان در منطقه همکاری کنم، ما با شرکای اروپایی‌مان نیز کار می‌کنیم... ما می‌کوشیم ائتلافی برای برنامه‌ریزی واکنش به این حملات تشکیل دهیم.»