.
.
.

گریفتس: حمله به تاسیسات آرامکو از سوی حوثی‌ها یمن را از صلح دور می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن دوشنبه 16 سپتامبر اعلام کرد که «به عهده گرفتن مسئولیت حمله به دو تاسیسات آرامکو توسط حوثی‌ها یمن را از صلح دور می‌کند».

به گزارش خبرگزاری‌ها، مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن دوشنبه طی سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت سازمان ملل ضمن اشاره به این که تحولات در جنوب یمن به سوی آرامش نسبی می‌رود، تاکید کرد که سعودی میانجی‌گری است که نمی‌توان در حل بحران جنوب یمن از آن بی‌نیاز بود.

از سوی دیگر سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن دوشنبه اعلام کرده بود که حمله «تروریستی» بزرگی روز شنبه اتفاق افتاد که تاسیسات نفتی در سعودی را هدف قرار داده است.

سرهنگ المالکی دوشنبه در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسلحه ایرانی در دو حمله به تاسیسات نفتی در مناطق خریص و بقیق، به کار رفته است.

المالکی همچنین اشاره کرد که پهپادهای به کار رفته از سوی شبه‌نظامیان حوثی‌ در عملیات‌های‌شان علیه سعودی «از نوع ابابیل ساخت ایران» است.

سرهنگ المالکی تاکید کرد: «حمله به دو کارگاه آرامکو و آنچنان که شبه‌نظامیان حوثی اعلام کرده‌اند، از خاک یمن انجام نشده است».

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی شنبه اعلام کرد، ساعت 4:00 سحرگاه روز شنبه 14 سپتامبر در پی حمله پهپادی به دو کارگاه شرکت نفتی آرامکو در استان بقیق و هجره خریص تیم‌های امنیت صنعتی شرکت آرامکو اقدام به مهار آتش‌سوزی‌ها کردند، که آتش‌سوزی‌ها مهار و از انتشار حریق جلوگیری شد و مراجع متخصص تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند.»