.
.
.

ترامپ: منتظریم سعودی عامل حملات به آرامکو را اعلام کند... برای واکنش آمادگی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه یکشنبه 15 سپتامبر 2019 اعلام کرد ایالات متحده «آمادگی کامل دارد» تا به حملاتی که دو کارگاه شرکت آرامکو سعودی را هدف قرار داد و واشینگتن ایران را مسئول دانسته، واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در «توئیتر» نوشت: «صادرات نفت سعودی مورد حمله هدف قرار گرفت... دلیلی وجود دارد که ما را متقاعد می‌سازد که عامل این حملات برای ما شناخته شده است، ما آمادگی کامل داریم تا بر اساس نتایج تحقیقات واکنش نشان دهیم، اما از پادشاهی عربی سعودی توقع داریم تا ما را از کسی که گمان می‌کند عامل این حملات است مطلع سازد، در هر صورت به پیش می‌رویم».

«اخبار دروغین» درباره نشست

ترامپ ضمن کاستن از احتمالات انعقاد نشستی با مقامات ایرانی خبر داد، و اینکه در گزارش‌هایی اعلام شده که چنین نشستی بدون پیش‌شرط برگزار خواهد شد، آن را «غیر دقیق» دانست.

ترامپ همچنین افزود: «اخبار دروغین می‌گوید که من آماده نشست (بدون شرط) با ایران هستم. این (طبق معمول) نادرست است».

استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا

ترامپ پیش از این نیز در توئیت دیگری گفته بود که در پی حمله به تاسیسات نفتی سعودی، در صورت لزوم اجازه برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا را صادر کرده است.

ترامپ گفت: «با توجه به حمله به پادشاهی عربی سعودی که تاثیراتی بر قیمت‌های نفت خواهد داشت، اجازه دادم تا در صورت لزوم از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا برداشت شود و مقادیر نفتی که برداشت خواهد شد باید به میزان کافی باشد و به خوبی بتواند ادامه رساندن نفت به بازار را حفظ کند».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه پس از انتشار خبر حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، آمادگی واشینگتن برای انجام هر گونه همکاری نظامی و امنیتی با سعودی برای مقابله با چنین اقدامی را اعلام کرد.

تأثیر منفی بر اقتصاد آمریکا و جهان

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در تماس تلفنی با ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی ضمن اشاره به تأثیر منفی این حملات بر اقتصاد ایالات متحده و همچنین اقتصاد جهانی، بر آمادگی کشورش برای همکاری با سعودی جهت حفظ امنیت و ثباتاین کشور و منطقه تأکید کرد.

از سویی محمد بن سلمان نیز در این مکالمه تلفنی گفت، پادشاهی عربی سعودی اراده و توانایی تعامل و مقابله با این اقدامات تروریستی را دارد.

در همین راستا سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت کارگاه آرامکو سعودی ادامه دارد تا طرف‌هایی که در این حمله تروریستی نقش داشته‌اند شناسایی شوند.

او همچنین افزود که «با اشاره به بیانیه صادره از سوی سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی درباره حمله تروریستی سحرگاه روز شنبه به دو کارگاه متعلق به شرکت نفتی آرامکو در استان «بقیق» و «خریص»، بنا به تحقیقات اولیه مشترک انجام شده با مشارکت طرف‌های ذیربط و مبتنی بر دلایل و شاخص‌های عملیاتی و اثبات مادی از مکان حمله تروریستی، فرماندهی مشترک ائتلاف عربی تاکید می‌کند که تحقیقات برای شناسایی و تشخیص طرف‌های مسئول طرح‌ریزی و اقدام به این گونه اعمال تروریستی همچنان ادامه دارد».

المالکی همچنین تاکید کرد که «فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف عربی به اتخاذ و اجرای اقدامات لازم برای مقابله با این‌گونه تهدیدهای تروریستی به منظور محافظت از توانمند‌های ملی و همچنین تامین امنیت جهانی انرژی و تضمین ثبات اقتصاد جهان ادامه خواهد داد».

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی یکشنبه اعلام کرد، ساعت 4:00 سحرگاه روز شنبه 14 سپتامبر در پی حمله پهپادی به دو کارگاه شرکت نفتی سعودی، آرامکو در استان بقیق و هجره خریص تیم‌های امنیت صنعتی شرکت آرامکو اقدام به مهار آتش‌سوزی‌ها کردند، که آتش‌سوزی ‌ها مهار و از انتشار حریق جلوگیری شد و مراجع متخصص تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند.»