فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در پی اظهارات ناتانیاهو سعودی خواهان نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در جده شد 

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  سازمان همکاری اسلامی چهارشنبه 11 سپتامبر اعلام کرد بنا به درخواست پادشاهی عربی سعودی نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان را در روز یکشنبه 15 سپتامبر جاری برای بررسی تنش‌زایی‌های خطرناک اسرائیل، برگزار می‌کند.

  بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده بود که اگر مجددا انتخاب شود تصمیم خود برای «برقراری حاکمیت (اسرائیل) بر مناطقی از دره رود اردن، شمال بحر المیت و شهرک‌هایی در کرانه باختری» را عملی خواهد کرد که این اظهارات او به طور گسترده‌ای از سوی کشورهای عربی و محافل بین‌المللی محکوم شد.

  بنا به گزارش العربیه یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که مسأله فلسطین مسأله‌ای محوری است و بر نقش سازمان همکاری اسلامی و کشورهای عضو آن، به ویژه پادشاهی عربی سعودی به رهبری ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین و ولی‌عهد امین او شاهزاده محمد بن سلمان برای تحقق آرمان‌های ملت فلسطین تاکید کرد.

  بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه با صدور اعلامیه‌ای تهدید کرد، اگر در انتخابات 17 سپتامبر مجددا انتخاب شود دره رود اردن در کرانه باختری اشغالی را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.

  او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «یک جایی هست که بعد از انتخابات بلافاصله می‌توانیم حاکمیت اسرائیلی را در آن برقرار کنیم». در اسرائیل اما این اظهارات ناتانیاهو به تبلیغاتی انتخاباتی تعبیر شده است.

  گام‌های مورد نظر نتانیاهو در صورت عملی شدن عملا می‌تواند به آرزوهای راه حل دو دولت که همواره محور دیپلماسی بین‌المللی بوده، پایان دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران