فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اختلافات در سطح فرماندهی حشد شعبی بالا گرفت؛ المالکی از سوی ایران میانجی‌گری می‌کند

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  ایران می‌کوشد اختلاف داخلی میان رهبران شورای حشد الشعبی عراق را مدیریت کند، به ویژه آنکه این اختلافات به بیرون نیز درز کرده و افکار عمومی عراق شاهد درگیری فالح الفیاض رئیس شورای حشد شعبی و معاونش ابومهدی المهندس بود.

  اقدامات میانجی‌گرانه ایران به شکل عملی از روز چهارشنبه 11 سپتامبر و از طریق همپیمان سیاسی این کشور و رهبر ائتلاف حکومت قانون نوری المالکی آغاز شد. مالکی می‌کوشد با سرو سامان دادن به اوضاع آشفته حشد شعبی، الفیاض و المهندس را با هم آشتی دهد.

  اختلاف در شورای حشد شعبی پس از آن بالا گرفت که ابومهدی المهندس در 21 آگوست 2019 گفت که آمریکا انبارهای مهمات حشد را مورد هدف قرار داده و تهدید کرد که منافع آمریکا در داخل عراق را هدف قرار می‌دهد اما فالح الفیاض گفت که آنچه المهندس گفته نظر شخصی است و ارتباطی به حشد شعبی ندارد.

  انفجارهای ابهام‌انگیزی در تعدادی از انبارهای مهمات حشد شعبی در ماه گذشته رخ داد و مشخص نشد که عامل این انفجارها چه بوده است.

  یک منبع مطلع گفت که دعوای اصلی الفیاض و المهندس در واقع درباره تسلط سیاسی بر این گروه شبه‌نظامی است. این منبع به «العربیه.نت» گفت: «بالاگرفتن این اختلاف‌ها به اهداف سیاسی که فالح الفیاض دارد، باز می‌گردد. الفیاض همزمان رئیس سازمان امنیت عراق است و جنبش سیاسی عطا که هفت کرسی در پارلمان عراق دارد را تحت کنترل خود دارد. اهداف سیاسی الفیاض این است که منابع انسانی، لجستیکی و مالی حشد شعبی را در خدمت جنبش سیاسی متبوعش درآورد.»

  به گفته این منبع مطلع «الفیاض فرزند شیخ و رهبر طایفه البوعامر در عراق است و قصد دارد افراد قبیله‌اش را در حشد شعبی تقویت و حمایت کند. او پیش از این در سازمان امنیت عراق چنین کرده بود و به شکل پنهانی مناصب مهمی در این نهاد به خویشاوندانش داده بود.»

  فالح الفیاض از سوی ایران نیز حمایت می‌شود، به ویژه پس از آنکه نمایندگان پارلمان جنبش عطا در انتخابات پارلمانی از ائتلاف النصر به رهبر حیدر العبادی نخست‌وزیر سابق خارج شدند. او همچنین توانست نمایندگان دیگری را نیز به پیوستن به ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری ترغیب کند. ائتلاف فتح همسو با تهران است و این اقدام الفیاض مانع انتخاب مجدد حیدر العبادی به عنوان نخست‌وزیر عراق شد.

  منبع مطلع العربیه که نخواست نامش فاش شود، افزود: «ابومهدی المهندس که فرمانده اصلی حشد شعبی است، می‌کوشد بلندپروازی فالح الفیاض رئیس شورای حشد را ناکام کند، به ویژه آنکه المهندس از نظر سیاسی و اعتقادی به جریان ولایت فقیه ایران مرتبط است و با سرلشکر قاسم سلیمانی ارتباط دارد... المهندس اجازه نخواهد داد از نظر تشکیلاتی، سیاسی و نظامی جلوی چشم گروه‌های مختلف حشد، از بلندپروازی‌های سیاسی رئیس شورا (الفیاض) شکست بخورد.»

  به گفته این منبع آگاه «رئیس جنبش عطا براساس منابع سیاسی به جریان ایران وابسته است و نه براساس باورهای ایدئولوژیک و به این دلیل است که المهندس را از سیطره الفیاض بر گروه‌های حشد شعبی می‌ترساند.»

  این اختلافات رهبر ائتلاف حکومت قانون نوری المالکی را بر آن داشت که برای حل اختلاف بین الفیاض و المهندس اقدام کند، زیرا که نگران بالا گرفتن اختلافات میان رهبران حشد شعبی است.

  در همین رابطه یک نماینده پارلمان که به نوری المالکی نزدیک است، گفت: « او می‌کوشد کاری کند که اعضای رهبری حشد شعبی دوباره به هم اعتماد کنند، به ویژه پس از دو دستگی‌های اخیر...رهبر ائتلاف حکومت قانون می‌کوشد ابومهدی المهندس را از تصمیم اخیرش که با فالح الفیاض و فرمانده کل نیروهای مسلح در تضاد است، باز دارد.»

  این نماینده پارلمان عراق به «العربیه.نت» گفت: «چند دستگی نظامی در عراق دردسرهای زیادی برای دولت این کشور در جامعه جهانی ایجاد کرده و همچنین وجود و ثبات دولت را تهدید می‌کند.»

  صباح الساعدی، رئیس فراکسیون اصلاح در پارلمان عراق از آنچه «جنگ اراده‌ها درون شورای حشد شعبی» خواند انتقاد کرده و خواستار گذر از این امور در میان رهبران حشد شد. الساعدی که ریاست فراکسیونی از نمایندگان، شامل نمایندگان گروه‌های صدر، العبادی و ایاد علاوی را بر عهده دارد، گفت: «شورای حشد از اختلافات بین المهندس و الفیاض رنج می‌برد و این موضوعی است که در روزهای اخیر مطرح شد... عراق ممکن است قربانی کشمکش‌های سیاسی شود که می‌تواند تصمیمات ملی را متاثر کند.»

  الساعدی در گفتگو با «العربیه.نت» از عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خواست که حاکمیت دولت بر نهادهای دولتی را محکم کند و گفت که فراکسیونش درگیری‌های حزبی را وارد نهادهای رسمی نخواهد کرد.

  در روزهای اخیر درخواست‌های متعددی برای ادغام حشد شعبی در ارتش عراق مطرح شد ولی غالب الشابندر، تحلیلگر سیاسی امور عراق این موضوع را کاملا ناممکن دانست و گفت: «هر تصمیمی درباره حشد شعبی، در ایران اتخاذ می‎شود و نخست وزیر فعلی کاملا بر طبق خواسته‌های ایران عمل می‌کند، اگر نگوییم که او مجری اوامر ایران است.»

  شابندر به العربیه.نت گفت: «رهبران سیاسی هوادار تهران دولت عراق را در اختیار دارند و از جمله ابوجهاد الهاشمی، رئیس دفتر نخست‌وزیر که چشم بیدار تهران برای کنترل اقدامات عبدالمهدی درون قوه مجریه است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران