.
.
.

پادشاهی سعودی اعلامیه نتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی بامداد چهارشنبه 11 سپتامبر 2019 ضمن محکومیت و مخالفت قاطعانه با اعلامیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای الحاق سرزمین‌هایی از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل این اظهارات او را رویکردی باطل و مردود دانست.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اعلامیه‌ای گفت که در صورت پیروزی در انتخابات آینده سرزمین‌هایی از کرانه باختری رود اردن که در سال 1967 اشغال شده را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.

تضعیف هر گونه تلاش برای برقراری صلح

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، پادشاهی سعودی اعلامیه نتانیاهو برای الحاق سرزمین‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل را تنش‌زایی بسیار خطرناک علیه ملت فلسطین توصیف کرد.

سعودی رویکرد نخست وزیر اسرائیل در این‌باره را نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد، اصول قانون بین‌الملل و عرف‌های بین‌المللی توصیف کرد و آن را در راستای مخالفت با هر گونه تلاش برای برقراری صلح عادلانه و دائمی دانست.

سعودی تاکید کرد که بدون بازگرداندن سرزمین‌های فلسطینی اشغالی و بهرمندی ملت فلسطین از حقوق کامل آن هیچ صلحی برقرار نخواهد شد.

سعودی همچنین تاکید کرد، تلاش‌های اسرائیل برای تحمیل سیاست دوفاکتو قادر به پایمال کردن حقوق ثابت و مصون ملت فلسطین نخواهد بود.

سعودی از تمامی کشورها، سازمان‌ها و ساختارهای بین المللی خواست تا اعلامیه نتانیاهو را محکوم و مردود کنند و هر گونه اقدام اتخاذ شده مبتنی بر این اعلامیه را عاری از هر گونه اثرات قانونی بدانند که به حقوق تاریخی و ثابت ملت فلسطین آسیب می‌رساند.

نشست فوق العاده

پادشاهی عربی سعودی ضمن محکومیت این اعلامیه و مخالفت با آن تاکید می‌کند که مشغول شدن دو جهان عرب و اسلام به بسیاری از بحران‌های محلی و منطقه‌ای هیچ‌گونه تاثیری بر جایگاه مسأله فلسطین نزد ملت‌ها و دولت‌های کشورهای عربی و اسلامی نخواهد داشت و امت عرب - که تمایل خود برای برقراری صلح را از طریق ابتکار صلح عربی ابراز داشته است - را در هیچ حالی از احوال از مقابله با اقدامات یک‌جانبه‌ای که اسرائیل اتخاذ می‌کند و نیز تلاش‌های آن برای تغییر حقایق تاریخ و جغرافیا و نقض حقوق مشروع ملت فلسطین بازنخواهد داشت.

سعودی در این راستا خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در سطح وزرای خارجه شد تا این موضوع را بررسی و طرحی را برای تحرک فوری برای تجدیدنظر در مواضع در قبال اسرائیل با هدف مقابله با این اعلامیه اتخاذ کنند.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه با صدور اعلامیه‌ای تهدید کرد، اگر در انتخابات 17 سپتامبر مجددا انتخاب شود دره رود اردن در کرانه باختری اشغالی را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.

نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «یک جایی هست که بعد از انتخابات بلافاصله می‌توانیم حاکمیت اسرائیلی را در آن برقرار کنیم».

به رغم هماهنگی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که اعلام طرح خود برای پایان دادن به نزاع اسرائیلی فلسطینی را به زمانی پس از انتخابات اسرائیل موکول کرده است نخست وزیر اسرائیل اما بر اراده خود در صورت انتخاب شدن برای الحاق شهرک‌های اسرائیلی در تمامی مناطق کرانه‌ باختری تاکید کرد.

در حالی که دره رود اردن یک سوم مساحت کرانه باختری را تشکیل می‌دهد، گام‌های مورد نظر نتانیاهو در صورت عملی شدن عملا می‌رود تا به آرزوهای راه حل دو دولت که همواره محور دیپلماسی بین‌المللی بوده، پایان دهد.