.
.
.

شورای همکاری خلیجی اظهارات نتانیاهو را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای همکاری خلیج چهارشنبه 11 سپتامبر ضمن «خصمانه و تحریک‌آمیز» خواندن اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری آن را در تعارض با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل دانسته و به شدت محکوم کرد.

به گزارش العربیه، شورای همکاری خلیج همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا موضعی قاطعانه را برای محافظت از ملت فلسطین اتخاذ کند.

شورای همکاری خلیجی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدامات اسرائیلی نقض کننده حقوق ملت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کند.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز سه‌شنبه و در پایان نشست فوق العاده خود در قاهره که در دوره‌ای غیر عادی و به درخواست فلسطین برگزار شده بود قصد ناتانیاهو برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به اسرائیل را محکوم کردند.

وزاری خارجه عرب اعلامیه ناتانیاهو را تحولی خطرناک و تجاوز اسرائیلی جدیدی داستند که به طوری آشکار قانون بین‌الملل، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های بین‌المللی ذیربط و از جمله آن قطعنامه‌های 242 و338 شورای امنیت را نقض و فرصت‌های تحقق هر گونه پیشرفتی در روند صلح را تضعیف و پایه‌های صلح را به طور کامل از بین می‌برد.

از سویی سازمان همکاری‌های اسلامی نیز اظهارات نخست وزیر اسرائیل را محکوم کرده و از فراخوان سعودی برای برگزاری نشست فوق‌العاده‌ای در این زمینه استقبال کرد.

سازمان همکاری‌های اسلامی همچنین به برگزاری نشستی در سطح وزاری خارجه کشورهای عضو این سازمان دعوت کرده و خواستار اتخاذ گام‌هایی فوری و بازنگری مواضع در قبال اسرائیل با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با این رویکرد شد.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه با صدور اعلامیه‌ای تهدید کرد، اگر در انتخابات 17 سپتامبر مجددا انتخاب شود دره رود اردن در کرانه باختری اشغالی را به اسرائیل الحاق خواهد کرد.

نتانیاهو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «یک جایی هست که بعد از انتخابات بلافاصله می‌توانیم حاکمیت اسرائیلی را در آن برقرار کنیم».

به رغم هماهنگی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که اعلام طرح صلح خود برای پایان دادن به نزاع اسرائیلی فلسطینی را به زمانی پس از انتخابات اسرائیل موکول کرده است نخست وزیر اسرائیل اما بر اراده خود در صورت انتخاب شدن برای الحاق شهرک‌های اسرائیلی در تمامی مناطق کرانه‌ باختری تاکید کرد.

در حالی که دره رود اردن یک سوم مساحت کرانه باختری را تشکیل می‌دهد، گام‌های مورد نظر نتانیاهو در صورت عملی شدن عملا می‌رود تا به آرزوهای راه حل دو دولت که همواره محور دیپلماسی بین‌المللی بوده، پایان دهد.