فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر انرژی سعودی: مایلیم برای تولید انرژی برق هسته‌ای اورانیوم تولید و غنی‌سازیم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود وزیر انرژی جدید سعودی دوشنبه 9 سپتامبر 2019 اعلام کرد که سعودی مایل است با هدف تولید برق از انرژی هسته‌ای در آینده اورانیوم تولید و غنی‌سازی کند.

  به گزارش العربیه، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در حاشیه کنفرانس جهانی انرژی در ابوظبی به خبرنگاران گفت سعودی مایل است در چارچوب برنامه خود برای تولید برق از انرژی هسته‌ای در آینده در دو راکتور اورانیوم تولید و غنی‌سازی کند.

  او در ادامه افزود: «با هوشیاری (به برنامه هسته‌ای خود) ادامه می‌دهیم.. و تجربه فعالیت در دو راکتور هسته‌ای را آغاز خواهیم کرد».

  سعودی پیش‌تر اعلام کرده بود در صدد است تا از انرژی هسته‌ای برای مقاصد مسالمت‌آمیز استفاده کند.

  وزیر انرژی جدید سعودی در همین راستا ضمن اشاره به اهمیت بخش انرژی در برنامه چشم‌انداز 2030 کشورش بر تعهد ریاض در همکاری با دیگر تولید کنندگان نفت در داخل سازمان اوپک و خارج از آن برای ایجاد تعادل و ثبات در بازارهای جهانی نفت، تاکید کرد.

  او همچنین تاکید کرد که اصول سیاست پادشاهی عربی سعودی در زمینه نفت بر پایه‌های استراتژیک استوار است و تغییری نخواهد کرد.

  وزیر انرژی جدید سعودی همچنین به خبرنگاران گفت که در سایه اراده همگانی«توافق اوپک پلاس» تغییری نخواهد کرد و همکاری‌های ما همواره به طور هماهنگ و متحد در داخل اوپک برای تضمین شکوفایی همگام تولیدکنندگان ادامه خواهد یافت و در زمینه قیمت‌های نفت گمانه‌زنی نخواهیم کرد».

  عملکرد بازارهای نفت در نیمه دوم سال

  عبدالعزیز بن سلمان برای بهبود عملکرد تولید نفت در نیمه دوم سال جاری در مقایسه با نیمه نخست آن ابراز امیدواری کرد.

  او همچنین ضمن اشاره به این‌که سیاست‌های نفتی سعودی بر اساس اصول استراتژیکی چون میزان ذخایر و مصرف این پادشاهی بنیان نهاده شده، افزود که این سیاست مبتنی بر اصول، ممکن است با توجه به تغییرات سازگار شود.

  او در ادامه گفت: «سعودی نمی‌تواند به تنهایی و بدون مشورت با سایر اعضای اوبک اقدام کند، ائتلاف اوپک پلاس برای بلند مدت خواهد ماند و همه اعضای اوپک می‌بایست تولید‌های هدف خود را محقق و هماهنگ با آن اقدام کنند».

  شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان همچنین ضمن اشاره به این‌که توافق «اوپک پلاس» به استثنای دو کشور چیزی بزرگتر از آن‌چه خواسته شده است، گفت که تجمع بزرگی به نام اوپک پلاس وجود دارد و در همین راستا «هنر اجماع در تصمیم‌گیری‌ها را در پیش خواهیم گرفت».

  وزیر انرژی سعودی افزود که «هر چند به عنوان بزرگترین کشور تولید کننده نفت اما نباید به تنهایی بر تصمیم‌های اوپک تاثیر بگذاریم».

  کاهش صادرات نفت

  وزیر انرژی سعودی همچنین توضیح داد که «چشم‌اندازهای اقتصاد جهانی با حل اختلاف تجاری میان آمریکا و چین بهبود خواهند یافت، بر این باور نیستم که تقاضای جهانی برای نفت کاهش یافته، ما بازار را اداره نمی‌کنیم بلکه تنها آن را متعادل می‌کنیم».

  او افزود: «همه تولیدکنندگان نفت اوپک می‌باید به هدف‌‌های تولید و در پایه توافق کاهش صادراتی که سازمان اوپک آن را رهبری می‌کند، پایبند باشند».

  شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره نیاز به کاهش بیشتر تولید نفت برای حمایت از بازار گفت اگر (در اظهارنظر در این‌باره) از سایر اعضای اوپک سبقت بگیرم، اشتباهی از سوی من خواهد بود».

  عرضه سهام آرامکو

  وزیر انرژی جدید سعودی درباره عرضه سهام آرامکو در بازارها گفت کشورش در صدد است تا اولین عرضه سهام شرکت ملی نفت بزرگ خود آرامکو را «در نزدیک‌ترین وقت ممکن» انجام دهد.

  آرامکو در تدارک است تا %5 از کل سهام خود را تا حلول 2020-2021 در بازار عرضه کند که تا آن موقع بزرگترین عرضه کلی نخست در جهان خواهد بود.

  پادشاه سعودی بامداد یکشنبه 8 سپتامبر 2019 طی فرمانی ملوکانه شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود را به جای خالد الفالح به عنوان وزیر انرژی سعودی منصوب کرد.

  شاهزاده عبدالعزیز چندین دهه است که به عنوان یکی از چهره‌های برجسته در بخش نفت سعودی شناخته شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران