.
.
.

لحظه انهدام مین‌های حوثی پاکسازی شده در الحدیده یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یگان‌های مهندسی وابسته به نیروهای مشترک یمن دوشنبه 2 سپتامبر مقادیر زیادی از مین‌ها، مواد منفجره و تله‌های انفجاری کارگذاشته شده توسط شبه ‌نظامیان کودتاگر حوثی در استان الحدیده را پاکسازی و منهدم کردند.

این مین‌ها و تله‌های انفجاری را شبه‌نظامیان حوثی‌ طبق یک استراتژی هدفمند در مناطق حساس و مسکونی آزاد شده در منطقه المسناء از توابع شهرستان الحالی در استان الحدیده واقع در غرب کارگذاشته بودند.

العربیه به نقل از یک منبع در یگان‌های مهندسی مشترک یمن گزارش داد که گفته عملیات انهدام آن مقادیر زیاد از مین‌ها، مواد منفجره و تله‌های انفجاری را در منطقه غلیفقه از توابع شهرستان الدریهمی واقع در جنوب الحدیده و طبق استانداردهای امنیتی و ایمنی انجام داده است.

به گفته این منبع آن مقادیر زیاد از مین‌ها، مواد منفجره و تله‌های انفجاری به کار رفته توسط حوثی‌ها پیش از پاکسازی زندگی شهروندان یمنی و راه‌های کسب روزی و درآمد آنها را تهدید و به خطر می‌انداخت و در همین راستا عملیات پاکسازی مین‌ها و مواد منفجره در منطقه برای محافظت از جان مردم همچنان ادامه دارد.

این منبع همچنین افزود که واحدهای مهندسی وابسته به نیروهای مشترک یمن پیش از این نیز اقدام به پاکسازی و انهدام مقادیر زیادی از مین‌ها، مواد منفجره و تله‌های انفجاری کرده بودند که توسط حوثی‌ها در مناطقی با تاثیر زیاد نظیر راهها و مناطق مسکونی در مناطق مختلف آزاد شده در الحدیده کار گذاشته شده بودند.

شایان ذکر است که صدها تن از غیرنظامیان یمنی به دلیل برخورد با انواع مختلف مین‌ها و تله‌های انفجاری که توسط شبه نظامیان حوثی در بسیاری از مناطق مسکونی، روستاها، کشتزارها و حتی در داخل منازل شهروندان در مناطق و شهرستان‌های مختلف استان الحدیده کارگذاشته شده است قربانی شده‌اند.

از سوی دیگر «طرح سعودی پاکسازی مین‌ها در یمن» موسوم به «مسام» از پاکسازی 1077 مین تنها در هفته آخر ماه اوت سال 2019 خبر داده که توسط شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در تعدادی از استان‌ها و مناطق یمنی آزاد شده کارگذاشته شده است.

این مرکز در بیانیه‌ای توضیح داد که از بین مین‌هایی که پاکسازی کرده 5 مین ضد نفر، 363 مین ضد تانک، 635 قبضه مهمات منفجر نشده و 74 تله انفجاری بوده است.

این مرکز در ادامه اعلام کرد که از زمان اجرایی شدن طرح سعودی پاکسازی مین‌ها در یمن تاکنون 84 هزار و 825 عدد مین کارگذاشته شده توسط حوثی در زمین‌ها، مدارس و خانه‌ها کشف و پاکسازی شده است.

این مرکز همچنین توضیح داد که گروه شبه‌نظامی حوثی با کاربرد رنگ‌ها، اشکال و راه‌های متنوع تلاش می‌کنند مین‌ها، مواد منفجره و تله‌های انفجاری را استتار کرده و از دیدها مخفی کنند که در این بین تلفات زیادی میان غیرنظامیان در پی داشته که در بین آنها تعداد زیادی کودکان، زنان و افراد مسن کشته و یا به شدت مجروح شده‌ یا قطع عضو شده‌اند.

بنا به اعلام دولت یمن یگان‌های مهندسی این کشور به همراه طرح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از زمان آغاز جنگ تاکنون موفق به پاکسازی نزدیک به 500 هزار مین و تله انفجاری در مناطق مختلف این کشور شده‌اند.

همچنین بنا به اظهارات رسمی هنوز بیش از یک میلیون مین و تله انفجاری کارگذاشته شده در خاک یمن همچنان پاکسازی نشده است.

یک گزارش حقوقی پیش از این گفته که گروه شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی از زمان کودتایشان علیه دولت قانونی یمن در سپتامبر 2014 همچنان طبق یک استراتژی هدفمند و سازماندهی شده‌ای دست به کاربرد مین‌ها و انواع مواد انفجاری می‌زنند.

بنا به این گزارش، کاربرد گسترده مین‌ها توسط شبه‌نظامیان حوثی در یمن این کشور را به بزرگترین میدان مین در جهان تبدیل کرده است.