فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دولت یمن از بمباران نیروهایش توسط امارت می‌گوید اما ابو ظبی تکذیب کرد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  در حالی که دولت قانونی یمن اعلام کرد که امارات نیروهایش را بمباران کرده، ابو ظبی اما دست زدن به چنینی اقدامی را تکذیب کرد.

  بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای جنگنده‌های امارات بامداد روز پنجشنبه نیروهای دولت قانونی یمن را در عدن بمباران کرد. اما هیچ اظهار نظر یا بیانیه رسمی از سوی دولت یمن صادر نشده مگر اینکه در ساعات پایانی روز پنجشنبه هنگامی‌که وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن این رویداد را تأیید کرد، اما هیچکدام از کشورهای عضو ائتلاف و یا طرف‌های بین‌المللی ذیربط در این باره اظهار نظری نکردند.

  سایت اماراتی "ارم نیوز" به نقل از منابع اماراتی آنچه را درباره حمله هوایی امارات به نیروهای دولتی یمن در شرق عدن گفته می‌شود تکذیب کرد.

  در حالی که گزارش‌ها در این باره ضد و نقیض است، خبرگزاری رسمی یمن «سبأ» وقوع بمباران را تأکید کرد.

  از سوی دیگر یک مقام مسئول در شورای انتقالی جنوبی جدایی‌طلب گفت که دولت قانونی تلاش دارد تا بر شکست‌ خود در حمله به عدن و بر عدم پایبندی‌اش به آتش‌بس که ائتلاف حمایت از مشروعیت به منظور برقراری آرامش و ایجاد گفت‌وگو برای حل اختلافات میان طرف‌های یمنی خواستار آن شده سرپوش بگذارد.

  خبرگزاری یمن پس از آنکه گزارشی قطری در شبکه‌های اجتماعی در این باره منتشر شد، در آخرین ساعات روز پنجشنبه اعلام کرد که هواپیماهای اماراتی بامداد پنجشنبه نیروهای وابسته به دولت قانونی را در عدن و زنجبار بمباران کرد.

  خبرگزاری سبأ افزود که وزارت امور خارجه یمن خواهان توقف کلیه انواع حمایت‌های مالی و نظامی از همه تشکیلات نظامی خارج از چارچوب دولت و حاکمیت قانون شده است.

  دولت یمن از جامعه بین‌المللی خواست تا گام‌های لازم را در راستای محافظت از امنیت، صلح، وحدت و یکپارچگی سرزمینی یمن بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی ذیربط بردارد.

  دولت یمن از امارات متحده عربی خواست تا حمایت مالی و نظامی از همه تشکل‌های خارج از چارچوب حاکمیت و قانون را متوقف کند و از سعودی خواست تا به طور جدی از مشروعیت حمایت کرده و آنچه را تشدید غیر قانونی تنش نامید متوقف کند.

  العربیه به پیش‌نویس بیانیه‌ای متعلق به سازمان ملل در نیویورک دست یافته که در آن هرگونه خشونت در جنوب یمن محکوم شده اما اشاره‌ای به اتهام بمباران و نزاع مستمر میان دو طرف نشده است.

  این پیش‌نویس که پیش‌بینی می‌شود بعدا اعلام شود خشونت را محکوم کرده و از همگی می‌خواهد تا به تعهدات خود برای انجام گفت‌وگو پایبند باشند.

  تبلیغات