.
.
.

ورود ارتش ملی یمن به عدن… فرودگاه عدن در کنترل دولت قانونی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع «العربیه» گزارش دادند که طلایه‌داران نیروهای دولت قانونی یمن چهارشنبه 28 اوت وارد عدن، پایتخت مؤقت یمن شده و کنترل فرودگاه این شهر را به دست گرفتند.

نیروهای دولت قانونی یمن همچنین پس از کنترل خور مکسر وارد شهرک‌های المعلا و التواهی در شهر عدن در جنوب یمن شدند.

علاوه بر آن معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن اعلام کرد که طلایه‌داران ارتش ملی یمن به همراه واحدهای دستگاه‌های امنیتی به عدن، پایتخت مؤقت یمن رسیده‌اند و اقدام به تامین و حفاظت شهرستان‌های آن کرده که با استقبال مردم این استان مواجه شدند.

از سوی دیگر وزیر کشور یمن از تمامی فرماندهان نظامی و اهالی منطقه خواست تا ضمن محافظت از دارایی‌های عمومی از هر گونه اقدام‌های انتقام‌جویانه دوری کنند.

بنابه گزارش منابع میدانی، نیروهای دولت قانونی یمن روز سه‌شنبه 27 اوت ضمن پیشروی شهر زنگبار، مرکز استان ابین را آزاد کرده و مسیر عدن را در پیش گرفتند.

در همین راستا دولت قانونی یمن از شورای انتقالی جنوبی یمن خواست تا عدن را به نیروهای ارتش ملی یمن تسلیم کند.

کنترل استان أبین

معمر الآریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن در صفحه توئتیرش با تایید اخبار آزادسازی زنگبار، گفته که ارتش ملی و نهادهای امنیتی پس از بازپسگیری مرکز استان ابین، روند آزادسازی همه مناطق، شهرها و مراکز این استان را تکمیل کرده‌اند.

الآریانی در یک رشته توئیتی‌هایی به خوشحالی مردم مناطق آزاد شده و استقبال آنها از ارتش ملی اشاره کرده و گفت: «تصاویری که یک شهروند ثبت کرده شادی چشمگیر و استقبال مردمی گسترده از قهرمانان ارتش ملی، پس از آزادسازی زنگبار مرکز استان ابین، را نشان می‌دهد.»

وزیر اطلاع‌رسانی یمن تاکید کرد: «دولت یمن با حمایت و پشتیبانی ائتلاف [نظامی حمایت از دولت قانونی یمن] به رهبری پادشاهی عربی سعودی، به تلاش‌ها برای برقراری امنیت و ثبات در همه استان‌های آزادشده ادامه داده و همه توان و امکانات ملی را برای پایان دادن به نبرد اصلی و سرنوشت‌سازی که یمنی‌ها برای مقابله با شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران انجام می‌دهند، بسیج می‌کند.»

نیروهای ارتش ملی یمن صبح روز سه‌شنبه 27 اوت وارد شهر ساحلی شقره در استان ابین شدند. یگان‌های ارتش ملی یمن در این شهر که در 100 کیلومتری شرق عدن قرار دارد نبرد خود علیه نیروهای کمربند امنیتی، هوادار شورای انتقالی جنوبی را آغاز کرده بودند.

محافظت از جان‌ها و دارایی‌های در عدن

از سوی دیگر وزیر کشور یمن از تمامی فرماندهان نظامی و اهالی منطقه خواست تا ضمن محافظت از دارایی‌های عمومی از هر گونه اقدام‌های انتقام‌جویانه دوری کنند.

او گفت :« دولت با مشتی آهنین با هر کسی که قصد به هم زدن در عدن را داشته باشد برخورد خواهد کرد».

او همچنین تاکید کرد که «نیروهای ملی یمن به عنوان سوپاپ اطمینان عمل و از جان مردم و دارایی‌های محافظت خواهند کرد».

بنا به گزارش منابع میدانی، نیروهای دولت قانونی یمن روز سه‌شنبه 27 اوت ضمن پیشروی شهر زنگبار، مرکز استان ابین را آزاد کرده و مسیر عدن را در پیش گرفتند.

در همین راستا دولت قانونی یمن از شورای انتقالی جنوبی یمن خواست تا عدن را به نیروهای ارتش ملی یمن تسلیم کند.

فرار نیروهای شورای انتقالی جنوبی

ماجد السقاف، دبیر اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری یمن از احتمال بسیار نزدیک «اعلام حالت فوق العاده و منع حمل سلاح برای تثبیت امنیت در عدن» خبر داد.

او گفت:« عناصری از شورای انتقالی جنوبی از عدن به سوی لحج و مناطقی دیگر فرار کرده‌اند و مذاکراتی برای تسلیم‌ بدون درگیری و خونریزی‌ آنها در جریان است».

السقاف افزود که «نیروهای دژبانی ارتش و دستگاه‌های امنیتی در حال حاضر تامین و محافظت از موسسه‌ها و مراکز حیاتی در عدن و از جمله آنها بانک مرکزی را بر عهده دارند».

علاوه بر آن نصر طه مصطفی، مشاور رئیس جمهوری یمن در این‌باره گفت:« با بازگشت امور و اوضاع به حالت طبیعی در پایتخت موقتمان عدن، به همگان اعلام می‌کنیم که دولت قانونی یمن به عنوان سقف و خانه تمامی یمنی‌ها است و در سایه آن و تحت حمایت آن با هم برای تقویت امنیت و ثبات و یکپارچگی کشورمان اقدام خواهیم کرد».

درگیری‌ها در جنوب یمن پس از آن بالا گرفت که تلاش‌های میانجی‌گرانه برای راضی کردن نیروهای هوادار شورای انتقالی به خروج از شهر و تحویل مسالمت‌آمیز آن به دولت قانونی یمن شکست خورد.