اولین مرحله پروژه مسافربری هوشمند در مکه مکرمه در سال 2020 آغاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو هفته پس از اظهارات شاهزاده خالد الفیصل، مشاور خادم حرمین شریفین، امیر مکه مکرمه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه «العربیه» درباره آرزوی او برای تبدیل مکه، به شهری هوشمند برای ارائه بهترین خدمات برای حج‌گزاران، طرف‌های مسئول در بخش مسافربری عمومی سریعا وارد عمل شده و برای احداث وسایل نقلیه مورد اشاره با او دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی، هیأت توسعه منطقه مکه مکرمه مرحله نخست اجرای پروژه مسافربری عمومی در این شهر را با همکاری و هماهنگی هیأت پادشاهی و مشاعر مقدسه اعلام کرده، در این زمینه تاکید کرد که این پروژه با هدف فراهم ساختن وسایل نقلیه عمومی بهتر و آسوده برای میهمانان خانه خدا اجرا می‌شود.

این هیأت همچنین افزود، شرکت ژاپنی مجری این پروژه اقدام به وارد کردن سیستم‌های هوشمند به سیستم حمل و نقل مسافربری کرده که تا سال 2020 بیش از 400 دستگاه اتوبوس را به سیستم مسافربری هوشمند مجهز خواهد کرد و در مراحل بعدی این پروژه در مدت 5 سال آینده تعداد اتوبوس‌های مجهز به سیستم‌های مسافربری هوشمند را به 2000 خواهد رساند.

12 مسیر اتوبوسرانی مجهز به سیستم‌های کنترل از راه دور

شبکه نقلیه مسافربری عمومی در شهر مکه متشکل از 12 مسیر اتوبوسرانی است که اغلب آنها در فاز اول از این پروژه مناطق شهری را با 400 دستگاه اتوبوس 12 متری و 160 دستگاه اتوبوس‌های مفصل‌دار 18متری که همگی ساخت آلمان هستند پوشش می‌دهند تا بهترین خدمات را برای مسافران مهیا کنند.

این نوع اتوبوس‌ها محتوی پیشرفته‌ترین سیستم‌های هوشمند حمل و نقل مسافربری است که به مرکز کنترل و اتاق فرمان رانندگی اتوبوس‌ها این امکان را می‌دهد تا با کاربرد سیستم (GPS) موقعیت آنها را پیگیری و آنها را از راه دور در میسر کنترل کند.

این نوع اتوبوس‌ها همچنین از بالاترین سطح ایمنی و استانداردها برخوردار هستند و به سیستم‌های کنترل با دوربین‌ها، سیستم ایمنی، همچنین سیستم آتش‌نشانی خودکار و سیستم هشدار برای حالت‌های فوق العاده که با مرکز کنترل و نظارت در ارتباط است مجهز هستند.

وای فای و سیستم‌های چند زبانه

این اتوبوس‌ها برای مسافران خود دارای شبکه اینترنتی وای فای و صفحه‌های راهنمای مسیرها و سیستم‌های هوشمند دو زبانه دریافت کرایه به زبان‌های عربی و انگلیسی است.

همچنین این اتوبوس‌ها دارای سیستم خودکار شمارش تعداد مسافران، سیستم‌ داده‌های مسافرت‌های فوری و سیستم اولویت بخشی به اتوبوس‌ها هماهنگ با سیستم‌های چراغ‌ راهنما در مسیر‌های سریع السیر مرتبط است.

در این اتوبوس‌های هوشمند همه سیستم‌ها با مرکز کنترل و مراقبت، با چهار ایستگاه‌ اصلی در منطقه مرکزی و ایستگاه‌های توقف که تعداد آنها به نزدیک به 450 ایستگاه می‌رسد و در تمامی مسیرها توزیع شده‌اند، در ارتباط هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید