.
.
.

مخالفت رهبران عراق با درگیر شدن کشورشان در جنگ‌های نیابتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برهم صالح، عادل عبدالمهدی و محمد الحلبوسی، رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق روز پنج‌شنبه 22 اوت 2019 در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور دیدار کرده و مخالفت خود با کشیده شدن پای عراق به جنگ‌های نیابتی را اعلام کردند.

براساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری عراق منتشر کرد صالح، عبدالمهدی و الحلبوسی در این دیدار موضوعات مرتبط با اوضاع امنیتی عراقا و به ویژه انفجار انبارهای اسلحه در روزهای گذشته را به بحث و گفتگو گذاشته و خواستار انجام بررسی‌ها و تحقیقات مرتبط با این موضوع شدند.

در این دیدار تاکید شد که پای‌بندی به «سیاست ملی یکپارچه درباره اوضاع امنیتی اقلیمی» که بر اتحاد سیاسی داخلی عراق بر اساس حاکمیت ملی، امنیت، استقلال و بی‌طرفی و جلوگیری از اینکه عراق پایگاه برای حمله به دیگر کشورها شود، تاکید دارد، ضروری است.

رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق تاکید کردند موضع دولت این کشور و همه نهادهای اجرایی و قانونگذاری آن باید موضوع جنگ‌های نیابتی را محکوم کرده و اجازه ندهند یک کشور منطقه‌ای و یا بین‌المللی عراق را به جنگ و درگیری‌ بکشاند.

در این دیدار تاکید شد که حکومت عراق براساس وظایفی که قانون اساسی به آن محول کرده، مسئول حفظ امنیت، حقوق و دارایی‌های شهروندان این کشور است.