.
.
.

وزیر دفاع ایالات متحده کشته شدن حمزه بن لادن را تأیید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا کشته شدن حمزه بن لادن فرزند اسامه بن لادن بنیانگذار تشکیلات القاعده را تأیید کرد.

اسپر شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه «فاکس نیوز» در پاسخ به پرسش مجری شبکه درباره مرگ حمزه بن لادن گفت، «مطلع هستم».

او افزود «جزئیاتی در اختیار ندارم اما اگر جزئیاتی بیشتری وجود داشته باشد من مطمئن نیستم تا چه مقدار از آن را می‌توانم با شما درمیان بگذرام».

رسانه‌های آمریکا در گزارشی به نقل از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده که در ماه اوت جاری منتشر کردند گفتند که حمزه بن لادن طی دو سال گذشته در عملیاتی که آمریکا در آن سهیم بوده کشته شده است.

پیشتر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقامات این کشور از تأیید یا رد گزارشی در این باره طفره رفتند. ترامپ به خبرنگاران گفته بود، «نمی‌خواهم در این باره نظری بدهم».

شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز آمریکا روز چهارشنبه 31 ژوئیه 2019 به نقل از سه مسئول آمریکایی گزارش کرد که ایالات متحده آمریکا به اخباری دست یافته که نشان می‌دهد حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده درگذشته است. از حمزه به عنوان محتمل‌ترین جایگزین پدرش برای رهبر سازمان القاعده نام برده می‌شد.

این مقامات آمریکایی درباره مکان و زمان مرگ پسر بن لادن و اینکه آیا آمریکا در مرگ او نقشی داشته، اظهار نظری نکردند.

در اول مارس 2019 وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد به هر کس که اطلاعاتی درباره حمزه بن لادن و یا دیگر فرزندان بن‌لادن داشته باشد، یک میلیون دلار جایزه می‌دهد.

این پاداش پس از آن مطرح شد که حمزه از طریق اینترنت تهدید کرد برای انتقام از نیروهای ویژه آمریکا که در سال 2011 پدرش را در ابوت‌آباد کشتند، به منافع آمریکا حمله خواهد کرد.

مکان حضور حمزه بن لادن سال‌ها به معمایی تبدیل شده بود و اطلاعات مختلفی درباره اینکه او در پاکستان، افغانستان و یا سوریه زندگی می‌کند، منتشر شد. برخی اخبار نیز حکایت از اقامت او در ایران داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمزه بن لادن در اوت 2015 یک پیام صوتی در اینترنت منتشر کرده و خواستار متحد شدن نیروهای تندرو در سوریه شده بود.