فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مشارکت بحرین در تلاش‌های آمریکا برای تامین امنیت دریانوردی در آب‌های خلیج

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  پادشاهی بحرین دوشنبه 19 اوت اعلام کرد، این کشور به تلاش‌هایی خواهد پیوست که آمریکا همگام با دیگر کشورها برای پاسداری از دریانوردی در آب‌های خلیج انجام می‌دهد.

  به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، ملک حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین طی دیدار با ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده «نقش فعالی که دولت آمریکا با همکاری کشورهای هم‌پیمان برای تضمین امنیت و ثبات در منطقه انجام می‌هد» را مورد تحسین قرار داد.

  پادشاه بحرین در این دیدار همچنین افزود که کشورش «نقش خود را در اقدام مشترک برای تامین امنیت آبراه‌های بین‌المللی تجاری، صادرات انرژی و آزادی کشتی‌رانی در منطقه انجام خواهد داد».

  آمریکا و در پی حملات اخیر به نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در آب‌های منطقه تلاش می‌کند تا با ایجاد ائتلاف بین‌المللی امنیت کشتی‌های تجاری در خلیج را تامین کند.

  در پی تصمیم دونالد ترامپ، مبنی بر خروج کشورش از توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های جهانی و فرمان او برای ازسرگیری تحریم‌ها علیه تهران، تنش‌های فزاینده میان ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است.

  ایران در مقابله با این رویکرد آمریکا تهدیدهای خود برای بستن تنگه هرمز را عملی کرده و تعدادی از نفتکش‌ها، کشتی‌های تجاری را در آب‌های خلیج مورد حمله قرار داد و بعضی را هم توقیف کرد.

  بالا گرفتن تنش‌ها و ادامه اقدامات ستیزه‌جویانه و تحریک‌آمیز ایران در منطقه خلیج از جمله تهدید دریانوردی بین‌المللی، حمله به کشتی‌های تجاری و انهدام پهپاد آمریکایی از سوی این کشور، تا منطقه را وارد فاز جدیدی از رویارویی نظامی کند.

  در اوج این بحران دونالد ترامپ اما در ماه ژوئن گذشته از فرمان خود برای انجام حملاتی هوایی به ایران که قرار بود در پاسخ به سرنگونی پهپاد کشورش انجام شود، عقب‌نشینی کرد.

  پادشاهی بحرین که هم مرز با پادشاهی عربی سعودی و در طرف مقابل سواحل ایران قرار دارد از سال 2011 در خاک این کشور و در نتیجه تظاهرات شاهد ناآرامی‌هایی بوده است که منامه ایران را به دست داشتن در آن متهم می‌سازد، ایران اما این اتهام را رد کرده است.

  بحرین همچنین مقر ناوگان پنجم دریاریی آمریکا و هم‌پیمان با واشینگتن است. دونالد ترامپ از ژانویه سال 2017 که ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده گرفته از محدودیت‌های فروش اسلحه به بحرین کاسته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران