فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن حملات حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مارتن گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن سه‌شنبه 20 اوت در گزارش خود به شورای امنیت حملات مستمر شبه‌نظامیان حوثی به تاسیسات غیرنظامی در سعودی را محکوم کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها مارتن گریفتس یادآور شد که تحولات عدن و ابین نشانگر دشواری در روند تحقق صلح است. او افزود که اوضاع کنونی در عدن بر بافت اجتماعی تاثیر گذاشته و موسسات دولتی را فلج خواهد کرد.

  مارتن گریفتس همچنین استفاده از قدرت توسط شورای انتقالی جنوبی برای به دست گرفتن کنترل مواضع دولتی در عدن را محکوم کرده و از سوی دیگر تلاش‌های سعودی در یمن و حمایت‌هایش از گفت‌وگوهای پیش‌رو در جده را باارزش خواند.

  این مقام سازمان ملل همچنین به ضرورت مشارکت دادن تمامی طرف‌های یمنی در روند سیاسی و ازسرگیری روند انتقال قدرت در این کشور دعوت کرد.

  گریفتس گفت که (خطر) تجزیه یمن به تهدیدی حقیقی برای این کشور تبدیل شده و تلاش‌های مضاعف جامعه جهانی را می‌طلبد و در ادامه توضیح داد که جنگ داخلی منجر به نابودی جامعه برای نسل‌های آینده خواهد شد.

  فرستاده ویژه سازمان ملل همچنین افزود: «آن‌چه ما می‌خواهیم بازگشت به زندگی غیرنظامی برای محافظت از بافت اجتماعی است».

  او همچنین ضمن بیان این‌که بعد از 8 ماه از امضای توافق استکهلم میزان خشونت‌ها در اطراف الحدیده کاهش یافته و این دستاوردی برای غیرنظامیان است، بر ضرورت اجرای دیگر بخش‌های توافق الحدیده و بهبود راهکارهای آتش‌بس تاکید کرد.

  گریفتس اعلام کرد که همچنان انتظار دارد در 25 اوت، پاسخ‌هایی از طرف‌های بحران یمن درباره الحدیده دریافت کند تا پس از آن هیأت ارزیابی بین‌المللی در 27 اوت به یمن اعزام شود.

  او درباره توافق الحدیده گفت که این توافق انسانی است و سیاسی نیست. او در ادامه افزود که توافق الحدیده توافقی موقت برای رسیدگی به اوضاع انسانی است.

  فرستاده ویژه سازمان ملل همچنین از مذاکراتی خبر داد که میان طرف‌های بحران یمن درباره تبادل اسرای یمنی در حال انجام است اما مذاکراتی کند است که درد و رنج زندانیان را طولانی‌تر می‌کند.

  محدودیت‌های حوثی‌ها در برابر فعالیت بشردوستانه

  از سویی ارسولا مولر، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسانی در سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت گفت که برنامه جهانی غذا و حوثی‌ها توافقی را به منظور محافظت از کمک‌های غذایی امضا کردند.

  مولر همچنین به محدودیت‌های اعمال شده از سوی حوثی‌ها بر آژانس‌های بین‌المللی امدادرسان در شمال یمن اشاره کرد و از بیش از 100 اقدام بشردوستانه پرده برداشت که نیازمند همکاری حوثی‌ها است.

  عدن، پایتخت موقت یمن در جنوب این کشور از 10 روز گذشته تاکنون شاهد وقوع انفجارهای خشونت‌باری در مناطق جبل حدید، خور مکسر در وسط این شهر بوده است.

  خشونت‌ها زمانی آغاز شد که جدایی‌خواهان در جنوب، حزب الاصلاح هم‌پیمان با عبدربه منصور هادی را به دست داشتن در حمله موشکی به مراسم رژه‌ نظامی در این شهر ساحلی متهم کردند که منجر به کشته شدن 36 تن شده است.

  بالاگرفتن تنش‌ها در ابین

  از سوی دیگر وزارت خارجه یمن اعلام کرد که بالاگرفتن تنش‌های غیر قابل توجیه از سوی نیروهای شورای انتقالی در استان ابین موضوعی مردود و غیر قابل قبول است.

  رسانه‌های یمن سه‌شنبه اعلام کردند که صحنه درگیری‌ها میان نیروهای کمربند امنیتی و نیرهای ویژه در ابین گسترش یافته و به پادگان‌های دژبان ارتش و اطلاعات کل در شهر زنجبار رسیده است.

  بنا به منابع محلی یمن نیروهای کمربند امینتی وابسته به شورای انتقالی از عدن حمله‌ور شده و مقرهای امنیتی در زنجبار را مورد هجوم قرار دادند که این حملات منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی طی درگیری‌های میان دو طرف شده است.

  تحولات اخیر عدن پس از آن به وقوع پیوسته است که نیروهای کمربند امنیتی پادگان را به محاصره درآورده و خواستار تسلیم شدن نیروهای آن شدند و به اشغال آن تهدید کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران