فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عبد ربه منصور: با پایان خطر ایران یمن فدرال را ایجاد می‌کنیم

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن روز دوشنبه خواستار خنثی کردن «هر آنچه که هدف مقابله با خطر اساسی ایران در وجود شبه‌نظامیان حوثی را منحرف می‌کند» شد و تأکید کرد «ملت یمن مشتاقانه خواهان رهایی از کودتای حوثی‌های وابسته به ایران است و به سوی ایجاد کشوری فدرال و نوین» به پیش می‌رود.

  به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، رئیس‌جمهوری یمن در امروز دوشنبه 19 اوت در نشست فوق العاده مقامات دولتی این کشور سخن می‌گفت.

  بر اساس این گزارش، نشست یادشده به منظور بحث و بررسی «پیامدهای شورش مسلحانه در عدن پایتخت موقت عدن توسط تشکیلات امنیتی و نظامی به اصطلاح شورای انتقالی جنوبی» برگزار شد.

  در این نشست از «موضع منحصر به فرد و صمیمانه پادشاهی سعودی سعودی» و نیز «بیانیه ائتلاف حمایت از مشروعیت، که از شبه‌نظامیان شورشی خواست تا از مواضع و پادگان‌هایی که به تصرف درآورده بودند عقب‌نشینی کنند» قدردانی کرد.

  شرکت‌کنندگان در این نشست فوق العاده «تلاش‌های صمیمانه پادشاهی سعودی برای پایان دادن به شورش جدایی‌طلبان و بازگشت به حالت عادی» را ستودند.

  شورای انتقالی و مخالفت با «پروژه توسعه‌طلبی ایران»

  احمد عمر بن فرید یکی از رهبران برجسته شورای انتقالی جنوب یمن، پیشتر روز پنجشنبه گذشته گفت، شورای انتقالی یمن در کنار کشورهای عضو ائتلاف عربی برای با «شکست مواجه کردن پروژه توسعه‌طلبی ایران که حوثی آن را نمایندگی می‌کنند»، خواهد ایستاد.

  این فرمانده برجسته در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما از ابتدا با ائتلاف عربی هم‌پیمان بوده و همپیمان خواهیم ماند و به ضرورت طرد ایران از یمن و شکست پروژه توسعه‌طلبی این کشور در کشورهای عربی بویژه در یمن ایمان داریم.»

  او اشاره کرد که درگیری‌های عدن میان نیروهای دولتی یمن و عناصری از شورای انتقالی بر روابط عمیق شورا با پادشاهی سعودی تأثیر نخواهد گذاشت».

  شورای انتقالی یمن جنوبی روز پنجشنبه، اجرای تعهدات خود برای خروج از نهادهای دولتی یمن که طی درگیرها به تصرف درآورده بود را آغاز کرد.

  این شورا روز سه‌شنبه حاشیه کاخ ریاست جمهوری «المعاشیق» را که پیشتر در دست نیروهای گارد ریاست جمهوری یمن بود، تخلیه کرد و به کمیته‌ای متشکل از نیروهای امارات و سعودی تحویل داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران