فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شورای همکاری خلیجی حمله به میدان نفتی الشیبه سعودی را محکوم کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  عبداللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیجی یکشنبه 18 اوت حمله روز شنبه شبه‌نظامیان حوثی با یک پهباد بمب‌گذاری شده به یکی از واحد‌های کارخانه گاز طبیعی در میدان نفتی الشیبه در سعودی را محکوم و آن را اقدامی «تروریستی» و ناجوانمردانه توصیف کرد که امنیت و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند.

  به گزارش العربیه، دبیرکل شورای همکاری خلیجی گفت که ادامه اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در هدف قرار دادن تاسیسات نفتی در پادشاهی عربی سعودی نشان دهنده اهداف خبیث آنها برای به خطر انداختن صادرات جهانی نفت است و از جامعه بین‌المللی خواست تا ضمن محکومیت این حملات تدابیر قاطعانه‌ای را برای متوقف ساختن آن اتخاذ کند.

  در همین راستا کشورهای کویت، اردن، مصر، بحرین، جیبوتی و افغانستان نیز شامگاه شنبه این حمله به تاسیسات انرژی سعودی را به شدت محکوم کرده و بر همبستگی و ایستادگی خود در کنار پادشاهی سعودی تاکید کردند.

  حمله روز شنبه به یک واحد کوچک متعلق به کارخانه گاز طبیعی واقع در میدان نفتی «الشیبه» سعودی بنا به اعلام خالد الفالح وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی این کشور، باعث بروز خسارتی محدود شده اما هیچ‌ تاثیری بر روند تولید یا صادرات نفت این کشور نخواهد گذاشت.

  الفالح در مصاحبه مطبوعاتی گفت: «یكی از واحدهای كارخانه گاز طبیعی در میدان نفتی الشیبه توسط یک پهپاد هدایت شده مورد هجوم تروریستی قرار گرفت که به آتش سوزی محدود در یکی از واحدها منجر شد».

  الفالح گفت، سعودی ضمن محکوم کردن این حمله ناجوانمردانه «تروریستی»، آن را در راستای تلاش‌ها و اقدامات خرابکارانه زنجیره‌ای که خطوط لوله‌های نفتی و نفتکش‌ها را در آب‌های خلیج و تنگه هرمز مورد هدف قرار داد، تلقی می‌کند.

  او گفت که هدف از چنین اقدامات «تروریستی» بی‌ثبات کردن امنیت و تامین بازار نفت در جهان است.

  الفالح گفت: «تهدید تاسیسات نفتی سعودی به مثابه تهدید اقتصاد جهانی است. سعودی بار دیگر از جامعه جهانی می‌خواهد تا با اتخاذ مواضعی شدید جلوی طرف‌های تروریستی که چنین اقدامات خرابکارانه‌ای را انجام می‌دهند و از جمله آنها شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، را بگیرد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران