.
.
.

کشته شدن 15 غیرنظامی در حملات هوایی جنگنده‌های رژیم اسد و روسیه در ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به دیدبان حقوق بشر سوریه در حملات هوایی شامگاه جمعه 16 اوت جنگنده‌های رژیم بشار اسد و روسیه که یکی از آنها اردوگاه آوارگان در شمال غرب این کشور را هدف قرار داد، 15 تن از افراد غیرنظامی از جمله 6 کودک کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه به این خبرگزاری گفت: «13 تن از افراد غیرنظامی از جمله 4 کودک بدلیل حملات هوایی روسیه به اردوگاه پناهندگان در شهر حاس در حومه جنوبی ادلب کشته شدند».

همچنین یک کودک کشته و 3 تن دیگر در اثر حملات هوایی جنگنده‌های رژیم سوریه به روستای الغدفه در حومه معره النعمان زخمی شدند.

این درحالی است که در پی حملات هوایی جنگنده‌های رژیم اسد به شهر اریحا در حومی جنوبی ادلب یک کودک دیگر نیز کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند.

از آوریل گذشته که درگیری‌ها در این منطقه تحت کنترل هیأت تحریر الشام (جبهه النصره سابق) و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی مخالف رژیم سوریه آغاز شده این منطقه به طور روزانه در معرض بمباران جنگنده‌های رژیم سوریه و روسیه قرار گرفته است.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، از 30 آوریل سال جاری که درگیری‌ها در ادلب آغاز شد تاکنون 1300 تن از نیروهای مسلح مخالف رژیم کشته شدند و علاوه بر آن نیز بیش از 1150 تن از نیروهای رژیم و عناصر شبه‌نظامی وابسته به آن کشته شدند.

استان ادلب مدت‌ها است که به پناه‌گاه ده‌ها هزار تن از افرادی تبدیل شده که به دلیل گسترش و ادامه درگیری‌ها یا بازپس گرفته شدن بعضی از مناطق از سوی نیروهای رژیم سوریه از تعدادی دیگر از مناطق کشور فرار کرده‌ و به این منطقه پناه آورده‌اند.

بنا به گزارش سازمان ملل متحد که هم اکنون نگران وقوع «فاجعه‌ای انسانی» در سوریه است، از زمان بالاگرفتن تنش‌ها در این منطقه 820 غیرنظامی کشته شدند و ادامه خشونت‌ها منجر به آواره شدن بیش از 400 هزار تن از ساکنان این مناطق شده است.

استان ادلب و مناطق مجاور آن از ماه سپتامبر 2018 مشمول توافق میان روسیه و ترکیه است که هر چند به مرحله اجرا گذاشته نشد اما بنا به مفاد این توافق، منطقه خلع سلاح شده‌ حائلی میان مناطق تحت کنترل نیروهای رژیم سوریه و گروه‌های مسلح مخالف رژیم تشکیل شد، گروه‌های مخالفان مسلح می‌بایست تمامی تسلیحات خود از منطقه خلع سلاح شده خارج کنند و گروه‌های تندرو نیز از این منطقه مورد نظر خارج شوند.