.
.
.

تظاهرات در بغداد علیه نامیدن حشد الشعبی به عنوان ارتش اول عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی اظهارات توهین‌آمیز یوسف الناصری، معاون رهبر جنبش شبه‌نظامی النجباء علیه ارتش و نیروهای امنیتی عراق صدها تن از اهالی بغداد روز جمعه 16 اوت در حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی دست به تظاهرات زدند.

به گزارش رسانه‌های عراق تظاهرکنندگان اظهارات یوسف الناصری را که خواستار در نظر گرفتن حشد الشعبی به عنوان ارتش اول عراق، محکوم کردند.

کمیته مرکزی هماهنگی تظاهرات مردمی در عراق چهارشنبه پیش از این برای برگزاری تظاهرات در بغداد و سایر استان‌های عراق در روز جمعه فراخوان داده بود.

از سویی فعالان شبکه‌های اجتماعی سخنان الناصری که در آن ارتش عراق را مزدور خوانده و خواستار انحلال آن و واگذاری صلاحیت‌هایش به حشد الشعبی شده بود به شدت واکنش نشان دادند، اقدامی که مدیر اطلاع‌رسانی حشد الشعبی را بر آن داشت تا با صدور بیانیه‌ای با هر گونه توهین به نیروهای امنیتی و ارتش عراق مخالفت کند.

صباح الساعدی رئیس فراکسیون اصلاحات و عمران در پارلمان عراق نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند جایگزین ارتش عراق شود.

الساعدی در این راستا همچنین از عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خواست تا عملکرد گروه‌های شبه‌نظامی مسلح تحت امر خود را زیر نظر گرفته و کسانی را که به موسسه‌های دولتی احترام نمی‌گذارند طرد کند.

این نماینده در بیانیه خود گفت‌ «ارتش عراق دژ وطن و سپر امن آن است و نیروهای مسلح در جنگ‌های آزادسازی خاک عراق از دست مافیای تروریستی داعش به فداکاری‌ها و جانفشانی‌های بزرگی دست زدند ».

الساعدی همچنین بیان کرد که دست‌اندازی به ارتش عراق و مزدور خواندن آن از سوی رهبر یکی از گروه‌های شبه‌نظامی مسلح، تعدی علیه موسسه‌ای قانونی و ملی است که عراق و حاکمیت آن را نمایندگی می‌کند.