.
.
.

نظارت کمیته مشترک سعودی اماراتی بر عقب‌نشینی «شورای انتقالی» در عدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک کمیته مشترک سعودی اماراتی، روز پنجشنبه وارد عدن پایتخت موقت یمن شد تا بر عقب‌نشینی نیروهای شورای انتقالی از نهادهای دولتی و نظامی در این شهر نظارت کند.

یک منبع در گارد ریاست جمهوری دولت قانونی یمن تأکید کرد که کاخ ریاست جمهوری معاشیق در عدن از شورای انتقالی تحویل گرفته شد.

نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی از نیروهای شورای انتقالی خواسته تا از مواضع متعلق به نیروهای وابسته به رئیس‌جمهوری یمن عبدربه منصور هادی که طی درگیری‌ها تصرف کردند، عقب‌نشینی کنند.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، آغاز گفت‌وگوها میان اطیاف مختلف در جنوب یمن برای دست‌یابی به مصالحه را مشروط به عقب‌نشینی نیروهای شورای انتقالی دانست.

درگیری مسلحانه‌ای که به مدت چند روز میان نیروهای دولتی یمن و شورای انتقالی به طول انجامید به تسلط نیروهای شورا بر بسیاری از پادگان‌های دولتی، کاخ ریاستی معاشیق و نهادهای دیگر منجر شد.

درگیری‌ها تنها به دنبال تهدید نیروهای ائتلاف عربی مبنی بر توسل به زور علیه نقض‌کنندگان آتش‌بس متوقف شد. نیروهای ائتلاف نیز عملا دست به عملیاتی علیه طرفی که آتش‌بس را نقض کرده بود، زد.

«پیش از عقب‌نشینی گفت‌وگویی در کار نخواهد بود»

دولت یمن روز چهارشنبه خواستار عقب‌نشینی جدایی‌طلبان جنوبی از مواضعی مورد تصرف آنها در شهر عدن پیش از آغاز هرگونه گفت‌وگویی شد.
وزارت امور خارجه یمن با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که دولت یمن بار دیگر از «فراخوان کشور برادر پادشاهی عربی سعودی برای بررسی نتایج کودتا در عدن» استقبال می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «اما پیش از گفت‌وگو، نخست باید آنچه در بیانیه ائتلاف مبنی بر عقب‌نشینی شورای انتقالی از مواضع مورد تصرف طی روزهای گذشته آمده، اجرایی شود.»

شورای انتقالی جنوبی نیز به فراخوان ریاض برای گفت‌وگو پاسخ مثبت داد و تحویل دادن کاخ معاشیق را نخستین گام میدانی برشمرد که آمادگی شورا را نشان می‌دهد.

از هنگام تصرف شهر صنعاء پایتخت رسمی یمن در سپتامبر 2014 توسط شورشیان حوثی، شهر عدن به عنوان پایتخت موقت دولت قانونی یمن برگزیده شد.

این نخستین بار نیست که جدایی‌طلبان شورای انتقالی جنوبی با نیروهای هوادار پرزیدنت عبدربه منصور هادی درگیر می‌شوند.

در ژانویه 2018 نیز عدن شاهد نبرد سنگینی میان جدایی‌طلبان جنوبی و نیروهای دولتی بود که 38 کشته و بیش از 220 زخمی برای جان نهاد.