.
.
.

عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس شورای حاکمیت سودان برگزیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنج تن از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان به عنوان نماینده در شورای حاکمیت سودان برگزید شدند و سرلشکر عبدالفتاح البرهان نامزد ریاست این شورا شد.

شورای نظامی افزون بر سرلشکر عبدالفتاح برهان همچنین سرلشکر محمد حمدان معروف به «حمیدتی»، سرلشکر شمس‌الدین کباشی، سرلشکر یاسر العطا و سرلشکر صلاح عبدالخالق را برای عضویت در شورای حاکمیت که متشکل از نظامیان و غیرنظامیان مخالف رژیم سابق است برگزید.

گفتنی است که شورای نظامی انتقالی دارای هفت عضو بود که با تشکیل شورای حاکمیت سودان منحل خواهد شد.

از سوی دیگر ساطع الحاج یکی از اعضای رهبری نیروهای آزادی‌خواه و تحول‌طلب از تکمیل ترتیبات مقدماتی برای امضای سند قانون اساسی و سیاسی در 17 اوت جاری در سالن الصداقه خارطوم خبر داد.

او گفت، امضای سند قانون اساسی و سیاسی بیانگر مرحلهِ نخستِ طرحی بزرگ است که به منظور تطبیق آرمان‌های ملت سودان در راه تحول دمکراتیک، برقراری صلح پاینده و تشکیل دولت شهروندی، قانون و حقوق برپایه صورت می‌گیرد.

یادآوری می‌شود که در چهارم اوت جاری نمایندگان شورای انتقالی نظامی و ائتلاف اصلی مخالفین سودانی اعلاميه قانون اساسي را موقتا امضا کردند تا زمینه برای تشکیل دولت انتقالی در سودان مهیا شود.

قرار است دو طرف در 17 اوت اعلامیه قانون اساسی را به‌ طور نهایی امضا کنند و یک روز بعد یعنی در 18 اوت تشکیل شورای حاکمیت سودان ایجاد خواهد شد تا در 20 اوت نخست وزیر را انتخاب و در 28 اوت دولت جدید را برگزیند.

صلاحیت‌های شورای حاکمیت

بر اساس سند قانون اساسی، صلاحیت‌های شورای حاکمیت شامل اعلام حالت فوق‌العاده بر اساس درخواست شورای وزرا پس از موافقت مجلس قانون‌گذاری انتقالی طی 15 روز از تاربخ اعلام آن خواهد بود.

سند قانون اساسی دروه انتقالی نوشته شده در سال 2019، صلاحیت اعلام جنگ بنا به درخواست شورای امنیت و دفاع را به شورای حاکمیت می‌دهد.