.
.
.

علی‌رغم کاهش قیمت نفت.. آرامکو همچنان پرسودترین شرکت‌های جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری بلومبرگ سه‌شنبه 13 اوت گزارش داد شرکت نفت سعودی، آرامکو علی‌رغم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان پرسودترین شرکت‌ها در سطح جهان خواهد ماند.

شرکت نفت سعودی آرامکو در تازه ترین گزارش درباره سودهای نیمه اول سال جاری خود اظهار داشت که سودهای آن در 6 ماهه نخست سال 2019 به میزان %12 کاهش یافته و به سطح 46.9 میلیار دلار رسیده است.

علی رغم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و کاهش %12 درصدی سودهای آن در نیمه نخست سال جاری آرامکو اما همچنان به آسانی از شرکت‌های غول‌پیکری نظیر اپل، آمازون و غیره و همچنین از دیگر شرکت‌های تولید کننده نفت که از کاهش سود در اثر کاهش قیمت نفت خام و ارزش تولیدات رنج می‌برند، گذشته و به عنوان پرسودترین شرکت در جهان شناخته شده است.

از سویی خالد الدباغ، معاون امور مالی، راهبردی و توسعه‌ای رئیس شرکت آرامکو در گفت‌وگویی اعلام کرد «بعضی از بزرگترین ذخایر نفتی و بیشترین آنها از نظر تولید را در سطح جهان دارا هستیم».

او افزود که نتایج مالی شرکت (آرامکو) بی‌نظیر است و این در سایه کاهش قیمت‌های نفت به عنوان «گواهی بر توانایی‌های ما برای پایداری» است.

آرامکو در نیمه نخست سال جاری 46.4 میلیارد دلار را به عنوان سود سهام پرداخت کرد که شامل 20 میلیارد دلار سود به مالکان شرکت است . این در حالی است که این میزان در سال گذشته تنها شامل 6 میلیارد دلار بود.

بنا به اظهارات مدیر گروه روی برایس این موضوع برای سرمایه‌گذاران احتمالی قبل از اولین عرضه کلی سهام که قرار است در سال 2020 یا 2021 انجام شود، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

در حالی که میانگین قیمت فروش نفت خام آرامکو از 69 دلار در سال گذشته به 66 دلار در بشکه در نیمه نخست سال جاری کاهش یافته است، میزان تولید نفت خام سعودی اما در سطح 10 میلیون بشکه در روز ثابت ماند.

از سویی سعودی مایل است تا مبلغ رکورد 100میلیارد دلار را از راه فروش %5 سهام آرامکو جمع‌آوری کند.

فروش %5 سهام آرامکو و درآمد حاصل از آن به سعودی این امکان را می‌دهد تا با اولین عرضه سهام این شرکت، بزرگترین عرضه سهام تاریخ را رقم زند که این دستاورد بزرگی برای بانک‌های شرکت کننده در این روند به محسوب می‌شود.