فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عدن... دست‌کم 30 کشته در درگیری‌های درون پادگان گارد ریاست جمهوری یمن

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  با ادامه درگیری‌ها در شهر عدن و کشیده شدن آن به داخل پادگان لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری یمن در پایتخت مؤقت این کشور دست‌کم 30 تن کشته شدند.
  به گزارش رسانه‌های یمنی با ادامه درگیری‌های سنگین در جبل حدید در خور مکسر در وسط این شهر، انفجارهای مهیبی شامگاه جمعه 9 اوت عدن را لرزاند.

  در درگیری‌های اطراف پادگان لشکر چهارم گارد ریاست جمهوری در منطقه اللحوم انواع سلاح‌های سنگین بکار گرفته شده است.

  به گفته منابع بیمارستانی در پی درگیری‌های شامگاه جمعه میان جدایی‌طلبان جنوب یمن و نیروهای دولتی در عدن پایتخت دولت قانونی و به رسمیت شناخته بین‌المللی یمن، دست‌کم 8 غیرنظامی کشته شدند.درگیری‌های میان جدایی‌طلبان جنوب یمن و نیروهای دولت قانونی این کشور از چهار روز پیش پس از آن آغاز شد که نیروهای جدایی‌طلب جنوبی یک حزب اسلام‌گرای متحد دولت قانونی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی را به دست داشتن در حمله‌ای موشکی متهم کردند که پیش از رژه نظامی در عدن را هدف قرار داد و به کشته شدن 36 تن منجر شد.

  یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب گفت که دبیرکل اتحادیه عرب با نگرانی تحولات اوضاع در عدن در جنوب یمن را دنبال می‌کند.

  این منبع همچنین توضیح داد که اتحادیه عرب از تمامی مردم یمن خواست ضمن تمسک به عقل‌گرایی، منافع عالی کشور را در جایگاهی والاتر از تمامی مصلحت‌های تنگ‌نظرانه قرار داده تا از امنیت، وحدت و تمامیت ارضی یمن محافظت کنند.

  این منبع اعلام کرد که بسیار واضح است که از طریق گزینه نظامی هیچ امکانی برای پایان دادن به اختلافات میان فرزندان یک کشور واحد نیست و به همین منظور از تمامی طرف‌های درگیر دعوت می‌کند تا ضمن برقراری آرامش به طور جدی وارد روند گفت‌وگوهای مسئولانه شوند تا به اختلافات پایان داده و به طور مشترک و دوشادوش برای بازگرداندن دولت قانونی یمن به قدرت در این کشور و پایان دادن به درد و رنج ملت یمن و محافظت از وحدت اقدام کنند.

  حمله به مراکز دولتی در عدن

  عدن روز جمعه 9 اوت و برای سومین روز متوالی شاهد تنش‌های امنیتی و ادامه درگیری‌های پراکنده بود تا جایی که مردم این شهر خواستار دخالت‌ بین‌المللی برای حفاظت از جان غیرنظامیان شدند.

  به گزارش رسانه‌های یمنی در حالی که برای سومین روز متوالی درگیری‌ها در عدن ادامه داشت و علی‌رغم شنیدن صدای تیراندازی‌های پراکنده بازار کریتردر وسط این شهر اما به فعالیت شبه عادی خود ادامه داد.

  با ادامه حملات عوامل شورای انتقالی به تاسیسات و نیروهای دولتی، ساکنان شهر عدن ضمن ارسال درخواست کمک به سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و همچنین گروه‌های درگیر، خواهان دور شدن طرف‌های متخاصم از اماکن سکونت غیرنظامیان و بیمارستان‌ها شدند.

  درگیری‌ها در عدن و اوضاع نظامی در این شهر همچنان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است، اخباری نیز درباره به کنترل درآمدن بعضی از مواضع و پادگان‌ها گزارش‌ شده بود بدون این که از سوی افراد مستقل و بی‌طرف رد یا تایید شود.

  بنا به منابع نظامی یمنی درگیری‌های عدن تاکنون منجر به کشته و مجروح شدن ده‌ها تن از میان دو طرف شده که در این میان تعدادی غیرنظامی نیز جان خود را از دست دادند، این در حالی است که تیم‌های امداد و نتوانستند اجساد کشته‌شدگان درگیری‌ها را از صحنه درگیری خارج کنند.

  منابع العربیه پیش تر روز جمعه 9 اوت گزارش کردند در پی سقوط یک گلوله در نزدیکی یک مرکز خدمات درمانی در وسط شهر عدن یک نفر کشته و 4 تن دیگر مجروح شدند.

  همزمان با این حادثه یک گلوله بر روی شهرک انشاءات در مجاورت اداره پست قدیم در منطقه دارسعد واقع در شمال شهر عدن سقوط کرد.

  منابع نظامی یمنی همچنین افزودند که گلوله‌های بی‌رویه شلیک شده، بر روی بعضی از محله‌های مسکونی سقوط کرده و منجر به وقوع آتش‌سوزی در ایستگاه پمپ‌بنزین خط 90 در منطقه منصوره شد.

  از سویی نیروهای دولتی یک کامیون حامل سلاح و مهمات متعلق به نیروهای طرفدار شورای انتقالی را در مسیر دریایی در وسط عدن هدف قرار داده و منهدم کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران