فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزارت خارجه یمن شورای انتقالی جنوبی را به تلاش برای کودتا متهم کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  وزارت خارجه یمن شنبه 10 اوت شورای انتقالی جنوبی در عدن را به دست زدن به کودتا علیه دولت قانونی این کشور که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، متهم کرد.

  به گزارش العربیه محمد الحضرمی، وزیر خارجه یمن در توئیتی بر حساب کاربری این وزارت‌خانه بر شبکه اجتماعی توئیتر نوشت:« چیزی که در عدن، پایتخت موقت یمن توسط شورای انتقالی جنوبی در حال روی دادن است، کودتایی علیه موسسه‌های دولت قانونی است».

  الحضرمی در ادامه افزود که « اینها موسساتی هستند که ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن برای بازپس‌گیری و احیای آنها پس از کودتای 2014 حوثی‌ها قدم پیش گذاشته است.. هیچ مشروعیتی بدون دولت قانونی وجود نخواهد داشت!».

  از سویی دیگر وزارت کشور دولت قانونی یمن روز جمعه غیرنظامیان ساکن شهر عدن را به ماندن در منازلشان و دوری جستن از صحنه‌های درگیری میان نیروهای دستگاه‌های امنیتی و نظامی وابسته به دولت قانونی با عناصر شورای انتقالی جنوبی در عدن، پایتخت موقت یمن دعوت کرد.

  امارات متحده عربی روز شنبه پیش از این از تمامی طرف‌های درگیر در عدن پایتخت موقت یمن خواست تا به منظور حفظ امنیت و جان غیرنظامیان یمنی در اسرع وقت درگیری را متوقف و به تنش‌های مسلحانه در این شهر پایان دهند.

  شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات خواستار توقف اقدامات مسلحانه در شهر عدن در جنوب یمن شد.

  وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین المللی امارات، بر ضرورت تمرکز تلاش‌ها همه جانبه همه طرف‌های سیاسی به جبهه اساسی مقابله با شبه نظامیان کودتاگر حوثی و سایر گروه های تروریستی برای غلبه بر آنها تأکید کرد.

  همچنین شیخ عبدالله بن زاید طرف‌های یمنی درگیر را به انجام گفتگوهای جدی و مسئولانه برای پایان دادن به اختلافات و همکاری برای اتحاد در این مرحله حساس و حفظ امنیت و ثبات فراخواند.

  در همین راستا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و دبیرخانه اتحادیه عرب نیز خواهان پایان دادن به درگیری‌ها در بندر عدن یمن شدند.

  درگیری‌های مسلحانه از چند روز پیش میان نیروهای دولت قانونی به ریاست عبدربه منصور هادی و عناصر شورای انتقالی جنوبی در شهر عدن جنوب آغاز شده با ادامه به مناطق اطراف مقر گارد ریاست جمهوری این کشور تنها طی شبانه روز گذشته باعث کشته شدن بیش از 30 نفر شده است.

  عدن پایتخت موقت دولت قانونی یمن است و هم‌اکنون در کنترل نیروهایی است که از حمایت ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی سعودی برخوردارند.

  دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر خواسته است تا در مذاکرات برای پایان دادن به خشونت‌ها شرکت کنند.

  تبلیغات