.
.
.

چاووش اوغلو: اجازه تاخیر در طرح ایجاد منطقه امن در سوریه را نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه 8 آگوست گفت، ترکیه اجازه تأخیر در طرح ایجاد منطقه امن در خاک سوریه که آنکارا و واشینگتن در باره آن توافق کردند را نخواهد داد.

چاووش اغلو گفت، توافق ایجاد منطقه امن در خاک سوریه باید عملی شود تا سرنوشتی مانند شهر منبج داشته باشد.

در متن توافق آنکارا و ناتو در باره شهر منبج که سال گذشته اتفاق افتاد جنگجویان کرد وابسته به YPG از همه شهر منبج خارج شدند.
آنکارا واحدهای مدافع خلق کرد را یک سازمان تروریستی تلقی می کند.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه ساعاتی پی از اعتراض شدید سوریه به توافق آنکارا و واشینگتن در باره طرح ایجاد منطقه امن مطرح ایراد شده است.

وزارت خارجه سوریه روز پنجشنبه 8 آگوست 2019 اعلام کرد، که دمشق با توافق آمریکا – ترکیه در باره ایجاد منطقه امن در خاک این کشور به شدت مخالف است و این طرح را با قاطعیت تمام رد می‌کند.

وزارت خارجه سوریه تأکید کرد، دولت دمشق این توافق را تجاوزی آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه از سوی آمریکا و ترکیه دانسته و آن را نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد می‌داند.

وزارت خارجه سوریه همچنین اعلام کرد، این طرح تجاوز و دشمنی مشترک آمریکا و ترکیه علیه سوریه است که در نهایت به سود رژیم «اشغالگر و متجاوز اسرائیلی» و تمایلات توسعه‌طلبانه آنکارا است کما اینکه بیانگر فریب و نیرنگ حاکم بر سیاست‌های نظام در آنکارا است.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه مذکور همچنین از جامعه بین‌الملل و سازمان ملل خواست که «تجاوز آشکار آمریکا و ترکیه» را محکوم کنند؛ تجاوزی که تنش خطرناک و تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان است و همه تلاش‌ها برای یافتن راهکاری برای حل بحران سوریه را از بین می‌برد.

وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه اعلام کرد، واشنگتن و آنکارا توافق کردند تا یک مرکز عملیاتی مشترک به منظور هماهنگی در رابطه با ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه تاسیس کنند.

این توافق در سومین روز از مذاکرات آمریکا و ترکیه اعلام شد و برهمین اساس مرکز عملیاتی مشترک نیز در ترکیه مستقر می‌شود.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای سوری موسوم به «ی.پ.گ» شده است.

ترکیه طی روزهای اخیر شمار زیادی از نیروهایش را در مرز سوریه مستقر و تهدید کرده که به نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه حمله خواهد کرد. پس از تهدید ترکیه به حمله، مذاکرات میان آمریکا و آنکارا از روز دوشنبه شروع شد.