قطار مشاعر مقدسه انتقال بیش از 2 میلیون حج‌گزار را از فردا آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قطار مشاعر مقدسه از فردا جمعه 9 اوت مصادف با 8 ذیحجه کار خود را برای انتقال بیش از 2 میلیون حج‌گزار آغاز می‌کند و تا پایان «ایام التشریق» که از 11 تا 13 ذیحجه به کار خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرنگار العربیه خطوط راه‌آهن مورد استفاده این قطار در بخش جنوبی منطقه مشاعر مقدسه به صورت دو خطه به طول تقریبا 20 کیلومتر بالاتر از سطح زمین احداث شده است.

مسیر این قطار از ایستگاه «الجمرات» در بزرگراه ملک عبدالعزیز نزدیک سطح پنجم تاسیسات جدید الجمرات در وسط بزرگراه ملک عبدالعزیز و در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین آغاز در «مشعر منا» به سوی «مزدلفه» ادامه یافته و از آنجا به سوی «عرفات» در مسیر (3) ادامه و به ایستگاه سوم در مسیر دایره‌ای شرق «عرفات» منتهی می‌شود.

ظرفیت انتقال مسافر این قطار بالغ بر 72 هزار حج‌گزار در ساعت است. این پروژه شامل 20 دستگاه لوکوموتیو است که هر کدام 12 واگن دارد و هر کدام از واگن‌ها ظرفیتی ما بین 250 تا 300 نفر دارد.

همچنین طول هر قطار به 300 متر می‌رسد و طول کلی همه قطارهای فعال در این خطوط بالغ بر 6 کیلومتر است. این پروژه همچنین شامل 9 ایستگاه در مشاعر «منا»، «مزدلفه» و «عرفات» است که در هر کدام از این مشاعر 3 ایستگاه قطار در نظر گرفته شده که همه آنها در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین احداث شده‌اند.

هر کدام از ایستگاه‌ها بالغ بر 300 متر طول دارد که علاوه بر وجود پله‌های برقی و آسان‌برها، خروجی و ورودی آنها به طور جداگانه‌ طراحی شده است.

در هر ایستگاه دو سالن انتظار برای حج گزاران در نظر گرفته شده که هر کدام ظرفیت 3000 هزار نفر دارد و تمامی وسایل ایمنی و سیستم‌های تهویه به کار رفته است.

همچنین یک سالن انتظار اضافی در طبقه پایین هر ایستگاه احداث شده تا حج‌گزاران را برای رفتن به طبقه بالا و سوار شدن به قطار آماده کند.

موسی الزهرانی، مدیر راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری قطار مشاعر مقدسه وابسته به شرکت خطوط راه‌آهن سعودی «سار» با اشاره به انجام کلیه عملیات تعمیر و نگهداری گفت، قطار مشاعر مقدسه برای جابه‌جایی حجگزاران آمادگی دارد.

او تاکید کرد که شرکت خطوط راه‌آهن سعودی «سار» با در نظر گرفتن 20 فرضیه و اجرای مراحل کنترل از آمادگی قطار برای فراهم ساختن بهترین خدمات برای حج‌گزاران و میهمان خانه خدا طی موسم حج امسال اطمینان حاصل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید