.
.
.

عبدالله اوجلان: کُردها خواهان «دولتی جداگانه» نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل مدافع عبدالله اوجلان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه پنج‌شنبه 8 اوت در بیانیه‌ای اعلام کرد که موکلش برای دست‌یابی به راهکاری برای حل مسئله کُرد تاکید کرده و گفته «کُردها خواهان دولتی جداگانه نیستند».

در بیانیه وکیل مدافع اوجلان آمده است که او گفته «می‌تواند نزاع میان ترکیه و کُردهای مسلح را طی یک هفته متوقف کند».

عبدالله اوجلان، بنیانگذار «حزب کارگران کردستان» است که از سال 1984علیه دولت ترکیه دست به شورشی مسلحانه زده است. اوجلان از سال 1999 تاکنون در غرب ترکیه زندانی است.

بنا به این بیانیه‌ اوجلان گفته نیاز است که دولت ترکیه نیز اقدام‌های ضروری برای ایجاد راه حلی عملی را اتخاذ کند و کردها خواهان دولتی جداگانه نیستند.

این در حالی است که ترکیه همواره بدست زدن به عملیات‌ نظامی، مواضع حزب کارگران کردستان را در شمال عراق و سوریه بمباران می‌کند.

ایالات متحده آمریکا نیز سه‌شنبه 6 نوامبر سال گذشته در تحولی ناگهانی اعلام کرد جوایز بسیار بزرگ مالی را برای اطلاعاتی که منجر به کشف هویت یا مخفیگاه رهبران ارشد حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه موسوم به «پ ک ک» شود، در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی سفر متیو پالمر، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به آنکارا سفارت آمریکا بیانه‌ای در این رابطه منتشر کرد که در آن آمده است واشینگتن جایزه‌ای به ارزش 5 میلیون دلار در ازای دریافت اطلاعاتی درباره «مراد قریلان» تعیین کرده است.

همچنین آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به کشف هویت یا یافتن مخفیگاه «جمیل بیک» و «دوران کالخان» شود، به ترتیب 4 و 3 میلیون دلار جایزه تعیین کرد.

ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، حزب کارگران کردستان را سازمانی تروریستی می‌دانند.