.
.
.

چرا رهبر ایران با پرداخت ماهانه 30 میلیون دلار به جنبش حماس موافقت کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» به نقل از منابع اسرائیلی، علی خامنه‌ای رهبر ایران با افزایش پرداخت‌ ماهانه به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در ازای «جمع‌آوری اطلاعاتی درباره توانمندی‌های موشکی اسرائیل» موافقت کرده است.

شبکه تلویزیونی 12 اسرائیل روز چهارشنبه 7 اوت اعلام کرد علی خامنه‌ای رهبر ایران، در دیدار اخیرش با 9 تن از نمایندگان جنبش حماس در تهران با افزایش حمایت مالی ماهیانه ایران از جنبش حماس تا سقف 30 میلیون دلار در ماه، موافقت کرده است.

شبکه اسرائیلی توضیح داد که در دیدار مقامات ایرانی با مسئولین حماس از آنها خواسته شده تا در ازای افزایش کمک‌های تهران، اعضای حماس اطلاعاتی طبقه‌بندی شده‌ درباره انبارها و زاغه‌های موشکی اسرائیل برای ایران جمع‌آوری کنند.

از سویی نمایندگان حماس در پاسخ به تقاضای مقامات ایرانی گفته‌اند که درخواست ایران را به رهبران جنبش در نوار غزه منتقل خواهند کرد.

همچنین در دیدار نمایندگان حماس با سران رژیم ایران از مقامات تهران خواستند تا میان آنها و رژیم بشار اسد میانجی‌گری تا روابط جنبش حماس و رژیم سوریه که از زمان آغاز بحران در این کشور قطع شده به روال عادی باز گردد.

کاهش حمایت‌های ایران در پی حمایت حماس از انقلاب مردم سوریه

ایران سال‌ها است که از جنبش حماس حمایت مالی می‌کند اما حمایت‌های مالی از زمان آغاز بحران در سوریه در نتیجه اختلاف مواضع طرفین در قبال رژیم اسد، کاهش یافته است.

حمایت‌های مالی جدید ایران به حماس که ماهانه بالغ بر 30 میلیون دلار خواهد بود در راستای تقویت این جنبش است که در سال‌های اخیر با بحران مالی خفه کننده‌ای در نوار غزه و دیگر مناطق در کرانه باختری و خارج از آن مواجه بوده است.

حمایت‌های مالی ایران از حماس تا پیش از این به دلیل اختلافات در مواضع سران رژیم ایران و رهبران جنبش درباره رژیم سوریه بالغ بر 70 میلیون دلار در سال یعنی کمتر از 6 میلیون دلار در ماه کاهش یافته بود.

پیش از آغاز انقلاب سوریه، جنبش حماس همواره بخشی از محور ایران بود تا این که به شدت از انقلاب مردم سوریه علیه رژیم بشار اسد حمایت کرد، این موضع باعث برانگیختن خشم ایران، رژیم بشار اسد و حزب الله لبنان علیه این جنبش شد و بدین سان حماس از دمشق به سوی دوحه قطر رفت و ایران نیز حمایت‌های مالی را قطع کرد.

در سال ‌های گذشته ایران و حماس بار دیگر با وساطت حزب الله لبنان برای بهبود روابط تلاش کردند و در پی آن بود که ایران حمایت مالی محدودی را از جنبش حماس آغاز کرد.

بدین سان حمایت مالی محدود ایران از حماس ادامه یافت تا اینکه همزمان با سفر دو هفته پیش صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و هیأت همراه او به تهران، کمک‌های تهران مجددا به طور قابل ملاحظه‌ای تا سقف 30 میلیون دلار در ماه افزایش یافت و بنا بر دستور علی خامنه‌ای مقرر شد تا ایران در ازای دستیابی به اطلاعاتی درباره توانمندی‌های موشکی اسرائیل این مبلغ را پرداخت کند.

دیدار محرمانه نمایندگان حماس با فرماندهی سپاه پاسداران ایران

روزنامه «الشرق الاوسط» پیش‌تر از دیدار محرمانه هیأت نمایندگان جنبش حماس با فرماندهی سپاه پاسداران ایران پرده برداشته بود.

به نوشته این روزنامه دیدار نمایندگان حماس با فرماندهی سپاه برای بررسی امکانات مالی و نظامی جنبش حماس و رایزنی درباره مکانیسم هماهنگی مشترک میان‌ آنها انجام شده بود تا از طریق تعیین یک فرمانده از سوی جنبش حماس به عنوان مسئول پرونده ارتباط مستقیم و فوری میان دو طرف در مواقع ضروری به ایفای نقش بپردازد.

بنا به گزارش این روزنامه فرماندهان سپاه برای میزبانی از اعضای گردان‌های «القسّام» شاخه نظامی جنبش حماس اعلام آمادگی کرده‌اند تا آنها به تجربیات نظامی جدیدی دست یابند.

فرماندهان سپاه همچنین همزمان با آن تاکید کردند که حمایت مالی از حماس و «گروه‌های فلسطینی نزدیک به ایران» به میزان قبلی باز خواهد گشت و افزایش خواهد یافت. آنها تاکید کردند که «تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران مانع حمایت از مقاومت نخواهد شد».

به نوشته این روزنامه قرار بود فرماندهانی از گردان‌های القسّام هیأت حماس به ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش را در سفر به ایران همراهی کنند اما بعضی از امور مانع از سفر آنها شده است.

در پی اظهارات روز سه‌شنبه 6 اوت صالح العاروری، نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که طی آن اعلام کرد «جنبش در خط مقدم دفاع از ایران در برابر هر گونه حمله آمریکا یا اسرائیل خواهد ایستاد» رابطه مستحکم میان ایران و حماس به وضوح نمایان شد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ایران نیز اظهاراتی را به العاروری نسبت داد مبنی بر اینکه: «ما با جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با اسرائیل و مستکبران همرزم هستیم».