.
.
.

مخالفت آمریکا با هر گونه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه 6 اوت ضمن اعلام این‌که واشینگتن انتظار دارد با آنکارا به توافقی درباره عملیات شرق رود فرات برسد، تاکید کرد هر گونه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه «قابل قبول» نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مارک اسپر به خبرنگارانی که او را در سفر به ژاپن همراهی می‌کنند گفت: «بر این باوریم که هر گونه تحرک یک‌جانبه از سوی آنها (ترکیه) قابل قبول نخواهد بود».

او همچنین افزود: «آن‌چه ما انجام می‌دهیم ممانعت از هر گونه یورش یک‌جانبه‌ای است که بر منافع مشترک ایالات متحده آمریکا و ترکیه و نیروهای سوریه دمکراتیک در شمال سوریه تاثیر می‌گذارد».

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه 4 اوت اعلام کرد، کشورش عملیاتی نظامی را در شرق رود فرات در شمال سوریه در منطقه‌ای که یگان‌های مدافع خلق کُرد بر آن کنترل دارند، انجام خواهد داد، اردوغان گفت در این‌باره روسیه و ایالات متحده را از انجام این عملیات مطلع ساخته است.

اردوغان در سخنرانی خود در شهر بورسا واقع در شمال غرب ترکیه گفت: «این را به روسیه و آمریکا گفته‌ایم، تا زمانی که در معرض آزار هستیم قادر به سکوت نخواهیم بود».

از سویی دیگر فرماندهان مخالفان مسلح سوری سه‌شنبه 6 اوت آمادگی خود را برای پیوستن به نیروهای ترکیه در حمله برای بازپس‌گیری شهرها و روستاهایی اعلام کردند که اکثریت ساکنان آنها را عرب‌ها تشکیل می‌دهند اما به کنترل نیروهای کُرد در شمال سوریه افتاده است.

در همین راستا سخنگوی «ارتش ملی سوریه» که گروهی مسلح و مورد حمایت ترکیه است تاکید کرد، نیرویی که تعداد آن به 14 هزار نفر می‌رسد آماده است تا علیه یگان‌های مدافع خلق کُرد که بر مساحت‌های گسترده‌ای در شمال شرق سوریه کنترل دارد وارد نبرد شود.

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته اعلام کرد که تصمیم دارد نیروهای آمریکایی را از شمال سوریه خارج کند آمریکا و ترکیه دو کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی توافق کردند تا منطقه امنی را در داخل سوریه و در مرزهای شمال شرقی آن ایجاد کنند منوط به این‌که منطقه امن عاری از وجود «یگان‌های کُرد» باشد.

در نبرد با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه «داعش»، یگان‌های مدافع خلق کُرد هم‌پیمان اصلی واشینگتن در خاک سوریه بودند اما ترکیه این یگان‌های کُرد را «سازمانی تروریستی» می‌داند.

شایان ذکر است ترکیه در قبال ایالات متحده که توافقی را با آنکارا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه امضا کرده است، به طور فزاینده‌ای ابراز نارضایتی می‌کند.