.
.
.

وزیر امور خارجه عمان برای گفت‌وگو درباره تنش‌های منطقه به تهران رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان، روز شنبه 27 ژوئیه 2019 به تهران رفت تا با همتای ایرانی‌اش جواد ظریف و تعدادی از مقامات ایران دیدار و گفتگو کرده و آخرین تحولات منطقه و به ویژه تنش‌های موجود در تنگه هرمز را به بحث و گفتگو بگذارد.

پیش از این و در تاریخ 22 ژوئیه 2019 خبرگزاری رسمی عمان اعلام کرد بود که یک مقام عالی‌رتبه این کشور روز شنبه 27 ژوئیه به تهران می‌رود. این خبرگزاری گفت که یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر امور خارجه عمان به تهران خواهد رفت و با مقامات ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد.

عمان پیش از این بارها نقش میانجی میان ایران و غرب را بازی کرده و در چندین مورد نیز این مسئولیت را به شکل موفقیت‌آمیزی انجام داده است. در معروف‌ترین نمونه از این میانجی‌گری‌ها، عمان مدت‌ها میزبان مذاکرات محرمانه دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و ایران در زمینه برنامه هسته‌ای ایران بود. مذاکراتی که بعدها منجر به امضای توافق هسته‌ای برجام در سال 2015 شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این توافق را بارها به عنوان یک توافق بد توصیف کرد و در ماه می 2018 از این توافق خارج شده و دستور از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.