.
.
.

محمد الناصر به عنوان رئیس جمهوری موقت تونس سوگند یاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد الناصر، رئیس پارلمان تونس روز پنجشنبه 25 ژوئیه رسما به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور بر اساس قانون اساسی ادای سوگند کرد.

به گزارش رسانه‌های تونس، سوگند الناصر پس از فوت الباجی قاید السبسی رییس جمهوری فقید تونس صورت گرفت که صبح امروز در اثر بیماری در سن 93 سالگی در بیمارستانی نظامی در تونس درگذشت.

محمد الناصر بعد از ظهر پنج‌شنبه طی نشست دفتر مجلس نمایندگان ملت در مقر پارلمان در منطقه باردو پایتخت، و بنا بر احکام مواد 84 و 85 قانون اساسی تونس پس از این‌که پارلمان این کشور گواهی فوت الباجی قاید السبسی را دریافت و خالی بودن پست ریاست جمهوری از سوی هیأت نظارت بر اجرای قانون اساسی اعلام شد، سوگند یاد کرد.

الناصر ساعاتی پیش از این اعلام کرده بود که به جانشینی الباجی قاید السبسی، رئیس جمهوری فقید تونس پست ریاست جمهوری تونس را بر عهده می‌گیرد.

محمد الناصر، رئیس جمهوری موقت تونس در سخنرانی خود خطاب به مردم کشورش تاکید کرد: «حکومت به فعالیت‌های خود ادامه خواهد و مفاد قانون اساسی که رئیس پارلمان می‌بایست در صورت خالی شدن دائمی پست ریاست جمهوری به عنوان رئیس جمهوری موقت کشور تعیین شود را به اجرا گذاشته خواهد شد».

رئیس جمهوری موقت تونس مردم کشورش را به اتحاد در شرایط کنونی که تونس با آن مواجه است، دعوت کرد.

بنا به قانون اساسی تونس با خالی شدن پست ریاست جمهوری، رئیس مجلس این کشور به طور موقت مسئولیت‌های رئیس جمهوری را برای مدتی حداقل 45 روزه و حداکثر 90 روزه به عهده خواهد گرفت، تا در این مدت رئیس جمهوری جدیدی برای دوره‌ای کامل انتخاب شود.

شایان ذکر است بنا به جدول زمان‌بندی شده‌ای که از سوی هیأت عالی مستقل انتخابات ارائه شده، انتخابات ریاست جمهوری تونس روز 10 نوامبر آینده برگزار خواهد شد.