فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مارتن گریفتس: الحدیده دروازه اصلی صلح در یمن است

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مارتن گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، پنج‌شنبه 18 ژوئیه در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد، الحدیده را دروازه اصلی صلح در یمن توصیف کرد و افزود: «شاهد پیشرفت محدودی در تعز بودیم و تلاش می‌کنیم تا دست‌کم یک گذرگاه انسانی را باز کنیم».

  به گزارش خبرگزاری‌ها فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفت: «گام‌ مهمی را محقق ساختیم و تنها مانع باقی مانده، درباره نیروهای محلی در الحدیده است».

  گریفتس افزود: «در دیدارهایم با مقامات مسئول تمایلی برای رسیدن به راه حل در یمن را لمس کردم».
  او تاکید کرد که همگان بر ضرورت ایجاد راه حلی سیاسی و اجرای توافق استکهلم تاکید کرداند.

  روند سیاسی فراگیر

  مارتن گریفتس در ادامه گفت: «پیشرفت در الحدیده باعث تمرکز بر روند سیاسی فراگیرتری در یمن خواهد شد».

  گریفتس همچنین بر ضرورت برقراری صلح در یمن بر مبنای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.

  او همچنین گفت، هفته گذشته از صدور احکام اعدام از سوی حوثی‌ها علیه بازداشت‌شدگان شوک زده شده و از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا به اصول و قوانینی که از اسیران و بازداشت‌شدگان حمایت می‌کند، احترام بگذارند.

  گریفتس نیز از حملات موشکی و پهپادی شبه‌نظامیان حوثی به خاک پادشاهی عربی سعودی شدیدا ابراز نگرانی کرد.

  کمک‌رسانی سعودی میلیون‌ها تن را نجات داده است

  از سویی مارک لوکوک، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسانی در گزارشی به شورای امنیت گفت که شبه‌نظامیان حوثی به حملات پهپادی خود به خاک سعودی ادامه می‌دهند.

  لوکوک همچنین افزود که شبه‌نظامیان حوثی مانع از انجام وظایف تیم‌های کارکنان سازمان ملل متحد می‌شوند.

  این مقام سازمان ملل گفت که حمایت مالی سعودی و سازمان ملل از عملیات «پاسخ به نداهای انسانی» منجر به نجات زندگی میلیون‌ها نفر شده است.

  او افزود که حمایت مالی از عملیات «پاسخ به نداهای انسانی» تقریبا به نصف کاهش یافته و در این‌باره هشدار داد که 4 میلیون نفر در صنعا، پایتخت یمن با خطر ابتلا به وبا مواجه هستند.

  ممانعت حوثی‌ها از رسیدن کمک‌ها به مردم یمن

  از سویی دیگر دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد گفت: «از شبه نظامیان حوثی خواهش کردم تا به برنامه جهانی غذا اجازه رساندن کمک‌ها را بدهند».

  او افزود: «از یمنی‌ها در صنعا به دلیل متوقف شدن کمک‌های برنامه جهانی غذا پوزش می‌طلبم».

  بیزلی در ادامه گفت که برنامه جهانی غذا با حوثی‌ها به توافق اولیه‌ای دست یافته تا به موجب آن برنامه جهانی غذا اجازه یابد به ماموریت‌های کمک‌رسانی به مردم یمن ادامه دهد.

  مدیر برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد همچنین گفت: «با ازسرگیری عملیات برنامه‌ جهانی غذا از طریق رساندن کمک‌های نقدی توافق کردیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران