فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: ایران باید فورا کشتی توقیف‌شده را آزاد کند

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  سخنگوی وزرات امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 18 ژوئیه 2019 اعلام کرد که ایران باید فورا کشتی توقیف‌شده و سرنشینان آن را آزاد کند.

  در ایمیلی که سخنگوی وزرات امور خارجه ایالات متحده آمریکا به خبرگزاری رویترز فرستاد آمده: «آمریکا آنچه شناورهای سپاه پاسداران در زمینه ایجاد مزاحمت برای کشتی‌ها و دست‌اندازی به عبور امن از تنگه هرمز و پیرامون آن انجام می‌دهند را محکوم می‌کند.»

  در ادامه این ایمیل آمده که «ایران باید دست از این اقدامات غیرقانونی برداشته و کشتی توقیف‌شده و سرنشینان آن را فورا آزاد کند.»

  خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسدران ایران روز پنج‌شنبه در یک خبر فوری گزارش داد که «گشت‌های شناور سپاه پاسداران ایران»، یک «کشتی خارجی» ‌حامل یک میلیون لیتر «سوخت قاچاق» را در جنوب جزیره لارک در خلیج توقیف کردند.

  به گزارش اين خبرگزاری، روابط عمومی منطقه یکم دریایی سپاه پاسداران ايران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «طی عملیات رصد و کنترل ترددهای شناوری» در خلیج به منظور «کشف و مقابله با قاچاق سازمان یافته در روز یکشنبه مورخ 23 / 4 / 98 گشت‌های شناوری منطقه یکم دریایی سپاه» در خلیج و تنگه هرمز «پس از اطمینان از حمل قاچاق سوخت توسط یکی از کشتی‌های خارجی در اقدامی غافلگیرکننده این کشتی را که حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق بود را پس از هماهنگی و حکم مراجع قضایی، در جنوب جزیره لارک توقیف کردند.»

  سپاه پاسداران اعلام کرد که این کشتی و 12 سرنشین آن را یکشنبه گذشته در نزدیکی تنگه هرمز و پس از حصول اطمینان از مشارکت این کشتی در قاچاق سوخت توقیف کرد.

  وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که هنوز گزارش‌های مربوط به این اتفاق را مطالعه نکرده و از موضوع اطلاع چندانی ندارد.

  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 16 ژوئیه توقیف نفت‌کش ایران در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» توصیف کرد و با تهدید به اقدام متقابل گفته بود: « جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد. »

  او همچنین گفته بود که کشورش روند کاهش تعهدات خود به برجام را آغاز کرده و به گفته او «حالا ما تازه شروع کردیم به کم کردن تعهدات و این فرایند قطعاً ادامه پیدا خواهد کرد.»

  این سخنان رهبر ایران با پاسخ فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواجه شد. موگرینی به ایران درباره کاهش پای‌بندی‌اش به برجام هشدار داد و گفت که اگر ایران میزات تعهدش را بکاهد، بازگشت به توافق هسته‌ای دشوار خواهد بود.

  تبلیغات