فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آرژانتین حزب‌الله لبنان را «سازمانی تروریستی» اعلام و اموالش را بلوکه کرد

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مقامات بوئنوس آیرس پنج‌شنبه 18 ژوئیه اموال حزب الله لبنان را بلوکه کرده و این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را که متهم به دست داشتن در دو حمله در خاک آرژانتین است عملا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دادند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات این کشور در بیست و پنجمین سالگرد انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس که منجر به کشته شدن 85 تن شد، در بیانیه‌ای بلوکه کردن اموال حزب الله لبنان را اعلام و این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را عملا به فهرست سازمان‌های تروریستی افزود.

  دولت آرژانتین، ایران و حزب الله لبنان را به دست داشتن در این حملات متهم می‌کند اما آنها این اتهامات را نفی و مسئولیت این حملات را بر عهده نمی‌گیرند.

  از سویی مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا یکی از شرکت‌کنندگان در مراسم امسال سالگرد انفجار در مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس است.

  مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهوری آرژانتین هفته گذشته متعهد شد قانونی را به امضا برساند که طبق آن آرژانتین اولین کشور در آمریکای لاتین خواهد بود که حزب الله لبنان را به عنوان سازمانی تروریستی اعلام می‌کند.

  انفجار در مقر مرکز یهودیان اسرائیلی- آرژانتینی در 18 ژوئیه سال 1994 تاکنون بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ آرژانتین به شمار می‌رود که تا کنون در بوئنوس آیرس، پایتخت این کشور اتفاق افتاده است.

  ایالات متحده آمریکا روز جمعه گذشته اعلام کرد که از تلاش‎های آرژانتین برای مبارزه با عاملان تروریسم وابسته به ایران و حزب الله لبنان که متهم هستند در سال 1994 دست به حمله خونین به مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنوس آیرس زدند، حمایت می‌کند.

  کنفرانسی در واشینگتن به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد حادثه حمله به مرکز فرهنگی یهودیان در شهر بوینوس آیرس آرژاتین، برگزار شد، در این کنفرانس مقامات آمریکایی از تلاش‌های جدید آرژانتین برای محاکمه کردن ماموران ایرانی و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، حمایت کردند.

  در این نشست که روز جمعه 13 ژوئیه در واشنگتن برگزار شد، نیتان سیلز هماهنگ‌کننده ضدتروریسم آمریکا، به همراه سفیر آرژانتین، از ایران خواست تا برای اجرای عدالت با مسئولان آرژانتینی همکاری کند.

  در بمبگذاری 18 ژوئیه 1994در ساختمان انجمن مشترک اسرائیل و آرژانتین موسوم به «آمیا» در بوینوس آئرس 85 نفر کشته شدند، که از آن با عنوان مرگبارترین حمله تروریستی در آمریکای لاتین یاد می‌شود.

  دادستان‌های آرژانتینی معتقدند گروه شبه‌نظامی شیعه حزب‌الله لبنان، مسئول آن بمبگذاری بوده و فرمان اجرای آن را مسئولان جمهوری اسلامی صادر کرده‌اند. تهران اما این اتهام را رد کرده است. طبق گزارش دادستان‌های آرژانتین، هیچ یک از مظنونین برای محاکمه دستگیر نشده‌اند.

  سیلز در کنفرانسی که مرکز ویلسون آن را برگزار کرد، گفت: «باید از جرایم تروریستی جلوگیری کرد و برای اقدامات تروریستی که نوعی ناامنی ایجاد کرده، حد و مرزی گذاشت.»

  این مقام آمریکایی گفت: «ترامپ با آرژانتین و دیگر کشورهای آمریکای لاتین همکاری می‌کند تا ایران و گروه حزب‌الله لبنان به عنوان مسئول این حملات مجازات شوند.»

  ایالات متحده آمریکا به طور فعال برای مقابله با «تروریسم ایران و حزب‌الله» با شرکای خود در آمریکای لاتین همکاری می‌کند. واشنگتن با بازیگران عمده مبارزه با تروریسم مانند سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) و انجمن کارائیب همکاری دارد.

  سلز گفت: «ایالات متحده در مبارزه با تروریسم در سراسر منطقه از جمله با کشورهایی از قبیل آرژانتین، پاناما، پاراگوئه، برزیل، پرو و کلمبیا همکاری‌های قوی دوطرفه دارد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران