فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نروژ... بازداشت تندروی مذهبی کُردی که درصدد سرنگونی دولت اقلیم کردستان بود  

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  دستگاه امنیتی نروژ سه‌شنبه 16 ژوئیه از بازداشت یک مبلغ دینی تندرو خبر داد که در ایتالیا حکم دستگیری‌اش به اتهام طرح‌ریزی برای عملیاتی تروریستی صادر شده است.

  مقامات امنیتی نروژ توضیح دادند که بازداشت این مبلغ تندروی مذهبی بر اساس حکم دستگیری صادره در ایتالیا انجام شد.

  در بیانیه دستگاه امنیتی نروژ آمده است که ملا کریکار متولد عراق است و دوشنبه 15 ژوئیه دستگیر شده اما تاکنون جزئیاتی درباره این‌که آیا این شخص به رُم تحویل داده خواهد شد یا خیر ارائه نشده است.

  دستگاه امنیتی نروژ در بیانیه خود که در «توئیتر» منتشر شده نوشته که بازداشت کریکار چند ساعت پس از آن انجام شده که در دادگاهی در ایتالیا به اتهام تلاش برای براندازی دولت کُرد در شمال عراق و برقراری «خلافت اسلامی» مجرم شناخته شده و به 12 سال حبس محکوم شد.

  دادستان ایتالیا می‌گوید کریکار که در نروژ اقامت دارد بنیانگذار «راوتی شاکس» شبکه‌ای اروپایی است که برای براندازی دولت کردستان از راه خشونت تلاش می‌کند.

  مارکو فیرنیلو، وکیل ایتالیایی کریکار که این ادعاها را تکذیب کرده است می‌گوید در تلاش است تا درخواست تجدیدنظر در حکم دادگاه را ارائه دهد.

  در سال 2015 مقامات اروپایی 15 تن از شهروندان کُرد عراقی را به اتهام حمایت از تروریسم بازداشت کردند. بنا به اعلام دادستانی ایتالیا شبکه «راوتی شاکس» که رهبری آن را کریکار بر عهده دارد به سربازگیری از میان اتباع بیگانه تروریست و اعزام آنها به عراق و سوریه می‌پرداخته و آنها را حمایت‌ مالی و پشتیبانی لوجستیکی ‌می‌کرد.

  بنا به اظهارات لفیرنیلو، وکیل مدافع ایتالیایی کریکار این مُبلغ دینی به همراه 5 تن دیگر متهم شده‌اند.

  کریکار که نام حقیقی او نجم‌الدین فرج احمد است و 63 سال عمر دارد از ترس تحویل دادن او به عراق از سفر به ایتالیا خودداری می‌کرد.

  خلافت اسلامی

  کریکار اهل کردستان عراق است که در سال 1991 به نروژ آمد و در پرونده‌های مختلفی در نروژ از جمله تهدید ایرنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ و حمایت از حمله تندروها در سال 2015 به مقر مجله فکاهی فرانسوی «شارلی ابدو» محکوم شده است. مقامات مسئول نروژی همواره در تلاش بودند تا او را از نروژ به عراق اخراج کنند.

  کریکار بنیانگذار گروه منحله «انصار الاسلام» است که تلاش می‌کرد «خلافت اسلامی» در کردستان عراق برپا کند و گفته شده که بعدها در سال 2014 به گروه داعش پیوست.

  دادگاهی در نروژ حکم اخراج کریکار را صادر کرده بود و دولت نروژ در این راستا مدارک سفری برایش صادر کرد تا بتواند به همراه پلیس نروژ به ایتالیا برود.

  طبق اظهارات برینیار میلینگ، وکیل مدافع کریکار، او در حال حاضر به طور قانونی در نروژ زندگی می‌کند و به دلیل نگرانی نسبت به مواجه شدن با خطر مرگ از این کشور اخراج نمی‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران