.
.
.

دبیر کل سازمان ملل خواستار تضمین آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی خلیج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه 13 ژوئیه 2019 خواستار تضمین آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی خلیج شد.

به گزارش العربیه به نقل از فرهان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، گوترش خواستار حداکثر خویشتن‌داری همه کشورها در رابطه با تنش‌های اخیر در منطقه خلیج شد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل افزود، دبیرکل این سازمان از همه خواست که امنیت و آزادی دریانوردی بویژه در تنگه هرمز را تضمین کنند.

فرهان حق، گفت: «گوترش خواستار کاهش تنش و اجرای عملی آن و دوری جستن از هر اقدامی که ممکن در آینده نزدیک باعث ایجاد بحران شود».

ایالات متحده آمریکا سه روز پیش اعلام کرد، «پنج قایق» که گمان می‌رود متعلق به سپاه پاسداران بوده‌اند، برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی تلاش کردند، اما تلاش آنها بدون نتیجه بود.

گفتنی است که به دنبال بالاگرفتن تنش میان ایران و بریتانیا و در پی تلاش نافرجام سپاه برای توقیف یک کشتی بریتانیایی هدیدهای ایران علیه دریانوردی و تلاش نیروی دریایی سپبریتانیا روز جمعه 12 ژوئیه 2019 اعلام کرد در چارچوب یک برنامه از پیش تنظیم شده، همزمان با افزایش تنش‌ها با ایران در پی توقیف یک نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق، یک کشتی نظامی دیگر به منطقه اعزام می‌کند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگویی تلویزیونی با تاکید بر اینکه کشورش خواهان افزایش تنش با ایران نیست، گفت: «کشتی جنگی دانکن را در چارچوب برنامه حضور نظامی بلندمدتمان، به منطقه خلیج می‌فرستیم.»

هانت در ادامه گفت که بریتانیا و همپیمانانش خواهان درگیری نیستند و بریتانیا خواهان اجتناب از بالاگرفتن تنش‌ها با ایران، که ممکن است خطرناک باشد، است.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد: «به همراه شرکای بین‌المللی‌مان به حمایت از حرکت کشتی‌هایی که از این تنگه حیاتی می‌گذرند، ادامه می‌دهیم.»
این در حالی است که خطیب جمعه موقت تهران کاظم صدیقی روز جمعه تهدید کرد که ایران یکی سیلی محکمی به صورت بریتانیا خواهد زد.