.
.
.

نیروی هوایی اسرائیل فاصله رفت و برگشت به ایران را دوباره تمرین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت فارسی رادیو «پیام اسرائیل» روز پنجشنبه گزارشی تحت عنوان «افشاگری نظامی: نیروی هوایی اسرائیل فاصله پرواز تا به ایران و بازگشت را دوباره تمرین کرد» منتشر کرد.

این سایت می‌گوید که این اقدام «یک روز پس از آن که نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل به حکومت اسلامی ایران هشدار داد که جنگنده‌های رادارگریز اف – 35 قادرند به ایران نیز برسند، آگاهان نظامی فاش ساختند که جنگنده های نیروی هوایی اسرائیل هم اکنون مشغول تمرین در پایگاهایی در خاک یونان هستند که هدف از آن، به دست آوردن تجربه برای انجام پروازهای راه دور می باشد.»

سایت فارسی رادیو «پیام اسرائیل» گزارش خود نام این «آگاهان نظامی» یا مؤسسه‌ای که به آن وابسته هستند را ذکر نکرد.

این گزارش می‌افزاید: «نیروی هوایی اسرائیل در گذشته بارها به همین هدف، پروازهایی را در حریم هوایی چند کشور اروپای جنوبی انجام داده است. از آن جا که اسرائیل دارای یک مساحت کوچک است، بخش اعظم تمرین های هوایی، در خارج از فضای این کشور صورت می گیرد و کشورهای اروپای جنوبی در این مورد، همکاری خوبی با اسرائیل دارند.»

در ادامه آمده است: «جنگنده های اسرائیلی مسافتی را برای تمرین پروازهای طولانی، بر فراز آن کشورها بر می گزینند که فراتر از فاصله رفت و برگشت به ایران باشد».

سایت فارسی رادیو «پیام اسرائیل» به نقل از «محافل آگاه نظامی که فعالیت نیروی هوایی اسرائیل را دنبال می کنند»، افزود که آنها «از جمله خبر دادند که پروازهای آزمایشی بر فراز حریم هوایی جزیره کُرت Kort در جنوب یونان انجام گرفته است. به گفته آن محافل، این پروازهای آزمایشی در سپیده دم روز دوشنبه (سه روز پیش) انجام گرفته است».

این سایت یادآور شد که «رسانه های اسرائیلی نوشتند که جنگنده های اسرائیلی در جریان این پرواز، در نقطه معینی بلافاصله عقب گرد کرده و بازگشته‌اند و این امری است در جریان پروازها کم سابقه است و معمولا هواپیما برای دور زدن، یک قوس طولانی را می پیماید. کارشناسان غیرنظامی امور هواپیمایی، با محاسبه‌ای که در مورد طول این پرواز انجام دادند، دریافتند که مسافت طی شده، معادل فاصله اسرائیل به نقاط مختلف ایران بوده است و لازم بود که هواپیماها، به طور ناگهانی دور بزنند و به سوی کشور بازگردند».

سایت فارسی رادیو «پیام اسرائیل» در پایان گزارش خود نوشت: «نیروی هوایی اسرائیل در یک سال اخیر چندین بار رزمایش‌هایی را همراه با هواپیماهای اف-35 انجام داده است. آخرین رزمایش ماه گذشته بود که در آن چندین فروند از این نوع هواپیما شرکت فعال داشتند. منابع خبری گفتند که در این رزمایش هوایی، از جمله برخی تجهیزات بسیار پیشرفته الکترونی آزمایش شد که در نبرد با دستگاه‌های رادار و سایبری دشمن، ممکن است سرنوشت‌ساز باشد».

رادیو «پیام اسرائیل» مدعی شد که «با بهره‌گیری از حملات سایبری، می‌توان دستگاه‌های رادار دشمن را از کار انداخت و موشک‌های نقطه‌زن آن را منحرف ساخت. اسرائیل این شیوه‌ها را با دقت و اهمیت بسیار، تمرین می‌کند».