.
.
.

الحریری: تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله بر عملکرد دولت و پارلمان لبنان ‌اثری ندراد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحریری نخست وزیر لبنان چهارشنبه 10 ژوئیه در واکنش به تشدید تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله لبنان و نمایندگان آن در پارلمان این کشور گفت، تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا علیه 2 تن از نمایندگان گروه‌ شبه‌نظامی حزب‌الله در پارلمان لبنان اعمال کرده برای اولین بار «وارد مرحله جدیدی» شده اما بر عملکرد دولت و پارلمان لبنان ‌اثر نخواهد نداشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها در بیانیه صادره از دفتر سعد الحریری، آمده است: «این موضوعی جدید است و هر طور که مناسب دیده شود با آن تعامل خواهیم کرد.»

الحریری همچنین ضمن تاکید این‌که «نباید این موضوع را بیش از اندازه بزرگ کرد»، افزود: «مهم این است که از بخش بانکی و اقتصاد لبنان محافظت کنیم و انشاء الله این بحران نیز دیر یا زود پشت سر گذاشته شود.»

آژانس ملی اطلاع‌رسانی لبنان روز چهارشنبه اعلام کرد که مجلس نمایندگان لبنان به ریاست نبیه بری به تحریم‌های آمریکا علیه دو تن از نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان واکنش نشان داد.

بنا به گزارش آژانس، نبیه بری، اقدام واشینگتن در قرار دادن دو تن از نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان در فهرست تحریم‌های آمریکا را تعدی به لبنان دانست و گفت: «تعدی به مجلس نمایندگان لبنان و به طور قطع به همه لبنان است، لذا به نام مجلس نمایندگان این سؤال را مطرح می‌کنم که آیا دمکراسی آمریکا به جایی رسیده که تعدی به دمکراسی‌های جهان را در پیش‌ گرفته است؟.»

بنا به این گزارش نبیه بری همچنین گفت: «برای اتخاذ موضع در قبال این رفتار نامعقول به اتحادیه بین المجالس رجوع خواهم کرد.»

دولت آمریکا سه‌شنبه 9 ژوئیه سه تن از رهبران حزب‌الله را که 2 تن از آنان نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان هستند، به ظن سوءاستفاده از پست و مقام خود برای تقویت اهداف گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران و «تقویت فعالیت‌های خبیث ایران»، تحریم کرد.

تحریم‌های آمریکایی، امین شری نماینده حزب الله، محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت «کتله الوفاء للمقاومت» در مجلس این کشور و وفیق صفا، مسئول یگان ارتباطات و هماهنگی در دستگاه امنیتی حزب الله را شامل می‌شود.

واشینگتن از دولت لبنان خواست تا ارتباطات خود با اعضای حزب الله را قطع کند. واشینگتن همچنین مکانیسمی آمریکایی را تعریف کرده تا از رسیدن کمک‌های انجام شده به لبنان، به دست حزب الله ممانعت کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این‌باره بیان کرد: «دولت لبنان باید دریابد که ایالات متحده هیچ‌گاه از (کنترل) اعضای حزب الله چشم نخواهد پوشید.. نباید میان اعضای سیاسی و نظامی حزب الله فرق گذاشت.»

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای سال 2015، تحریم‌ها علیه ایران را مجددا از سر گرفت و روند تشدید آنها همچنان ادامه دارد.

در همین راستا واشینگتن می‌گوید که به منظور ممانعت از تامین مالی «تروریسم» توسط تهران و کاستن از نفوذ منطقه‌ای این کشور، تشکیلات متعلق به ایران از قبیل حزب‌الله لبنان، سپاه پاسداران ایران و سپاه قدس را در فهرست سازمان‌های «تروریستی» قرار داده و تحریم‌های شدیدی را علیه آنها اعمال کرده است.

موضع میشل عون

از سویی ژنرال میشل عون، رئیس جمهوری لبنان اقدام آمریکا در تحریم نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان را در تناقض با مواضع سابق آمریکا دانست که بنا به گفته او تاکید کننده پایبندی لبنان و بخش بانکی آن به معاهده‌های بین المللی مربوط به مبارزه با پولشویی، ممانعت از تامین مالی تروریسم و جلوگیری از کاربرد اموال در هر گونه فعالیت مورد پیگرد قوانین بین‌المللی است.

رئیس‌جمهوری لبنان همچنین اقدام آمریکا در تحریم حزب‌الله و نمایندگانش را «تأسف‌بار» خوانده و وعده پیگیری این موضوع را با مقامات آمریکایی داد.