.
.
.

فیلم «Born A King» در سپتامبر اکران می‌شود: داستان سفر ملک فیصل به بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیلم «Born A King» به کارگردانی آگوستی ویارونگا و تهیه‌کنندگی آندرس بیسنته گومس قرار است در ماه سپتامبر به نمایش عمومی در آید. این فیلم داستان سفر ملک فیصل بن عبدالعزیز آل‌سعود، سومین پادشاه پادشاهی عربی سعودی به بریتانیا را روایت می‌کند. ملک فیصل در سال 1919 به بریتانیا رفت.

این فیلم پیش از نمایش عمومی، در دو نوبت در ماه‌های مارس و آوریل گذشته برای تعدادی از اهالی، اصحاب رسانه و دیپلمات‌ها در داخل و خارج از سعودی به نمایش گذاشته شد.

شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس شورای اداری مرکز پژوهش‌ها و مطالعات استراتژیک ملک فیصل از جمله کسانی بود که این فیلم را پیش از نمایش عمومی مشاهده کرده و از اکران عمومی آن در ماه سپتامبر در سینماهای ریاض ابراز خرسندی کرد.

شاهزاده ترکی الفیصل از سازندگان این فیلم و تلاش‌های آنان در راه ساخت این «اثر هنری حرفه‌ای که شایسته جایگاه ملک فیصل و تاثیرگذاری آن به مدت نیم قرن در تاریخ پادشاهی عربی سعودی و جهان عرب و جهان اسلام است»، ابراز تشکر کرد.

او افزود: «ملک فیصل، پادشاه راحل سعودی با حکمت و شجاعت کشورش را رهبری کرد و مواضع و طرح‌های ابتکاری تاریخی او نقاط عطف و تأثیرگذاری عمیقی را در مسائل مختلف در سطح سعودی، منطقه و جهان گذاشت.»

رئیس شورای اداری مرکز پژوهش‌ها و مطالعات استراتژیک ملک فیصل با اشاره به اهمیت این فیلم و نقش آن در معرفی شخصیت ملک فیصل به نسل‌های آینده، پادشاه راحل را رهبری تاریخی دانست که زندگی خود را فدای خدمت به فرزندان میهنش و نهضت کشورش کرد.

او در ادامه گفت: «فیصل واقعا پادشاه به دنیا آمده بود، و در سال‌های اول عمرش توانست نگاه‌های جهان را به خود معطوف کند. او برای خدمت به مردم و امتش با چالش‌های بزرگی مقابله کرد و برای کشورش آینده‌ای درخشان را پیش‌بینی کرد. در سرای علم پرورش یافت و علم و سیاست را از پدرش عبدالعزیز، پادشاه بنیانگذار آموخت. پدرش و کشورش را در بسیاری از کنفرانس‌ها و رویدادهای مهم نمایندگی کرد. او ابتدا به دعوت جورج پنجم، پادشاه بریتانیا در سن 13 سالگی به لندن سفر کرد و پس از آن با دعوت متفقین پیروز در جنگ جهانی اول در کنفرانس صلح در پاریس حضور یافت.»

آندرس بیسنته گومس فیلمساز اسپانیایی برنده جایزه اسکار که تهیه‌کنندگی فیلم «Born A King» را بر عهده داشته، از ساخت این فیلم بسیار ابراز خوشحالی کرد و گفت که توانسته به همراه مشهورترین کارگردانان و بازیگران جهان فیلم «Born A King» را بسازد.

او گفت که برای مدتی طولانی در فکر و آرزوی طرح ساخت این فیلم بوده و این ایده تنها پس از دیدار او در سال 2015 با شاهزاده ترکی الفیصل محقق شده است.

شایان ذکر است این فیلم ساخت مشترک سه کشور سعودی، بریتانیا و اسپانیا است و کارهای تصویربرداری آن در ریاض و لندن و با تهیه‌کنندگی آندرس بیسنته گومس و با کارگردانی آگوستی ویارونگا اسپانیایی انجام شد.بدر السماری، نویسنده سعودی فیلمنامه «Born A King» را نوشته است.

این اثر که برگرفته از سرگذشت ملک فیصل بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سابق سعودی است و وقایع سالهای اولیه عمر او را به نمایش می‌گذارد با شرکت ستارگانی چون هرمایونی کورفیلد، اد اسکرین، لاورنس فاکس، جیمز فلیت وعلاوه بر آن کودک سعودی 8 سال‌های که شخصیت فیصل را بازی کرده و جوانی از هند با نام عبدالله علی و راکان عبدالواحد، بازیگر سعودی و علاوه بر آن مشارکت بیش از 80 تن از جوانان سعودی ساخته شده است.