.
.
.

ائتلاف اپوزیسیون سودان: توافق با شورای نظامی زمینه‌ساز انتقال از جنگ به صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدنی عباس مدنی، یکی از رهبران ائتلاف نیروهای آزادی‌خواه و تحول‌طلب سودان جمعه 5 ژوئن ضمن اشاره به این‌که توافق حاصله میان نیروهای اپوزسیون و شورای نظامی انتقالی سودان زمینه‌ساز انتقال این کشور از دوره جنگ به صلح است، بر مشارکت تمامی نیروهای سودانی جهت تحقق شعارهای انقلاب تاکید کرد.

به گزارش العربیه، مدنی عباس مدنی روز جمعه در نشستی خبری در خارطوم گفت که توافق به دست آمده شامل دوره انتقالی 3 ساله و 3 ماهه در سودان است و بر همین مبنا اعضای شورای حاکمیت نیز شامل 5 نظامی و 5 غیرنظامی خواهد بود.

او همچنین افزود که این توافق زمینه‌ساز انتقال سودان از دوره جنگ به دوره صلح است.

از سویی دیگر خالد عمر، یکی از رهبران نیروهای اپوزسیون سودان نیز گفت، طرح ابتکار مشترک در دست‌یابی به توافق در سودان نقش داشت و 6 ماه اول آن به تلاش برای رسیدن به صلح در سودان اختصاص داده خواهد شد.

خالد عمر در ادامه توضیح داد که این توافق سطوح مختلف حاکمیت و توزیع قدرت را سازماندهی کرده اما شامل تمامی مسائل سودان نمی‌شود.

پیش از این محمد ولد لبات، فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان بامداد جمعه گفت، پس از دو روز مذاکره مستقیم، شورای نظامی انتقالی و رهبران ائتلاف نیروهای آزادی‌خواه و تحول‌‌طلب برای تشکیل دولتی تکنوکرات با مشارکت نیروهای ملی‌گرای مستقل به توافق رسیدند.

فرستاده اتحادیه آفریقا همچنین گفت که دو طرف درباره ریاست شورای حاکمیت به طور متناوب و برای مدتی دست‌کم 3 ساله توافق کردند.

همچنین بر مبنای توافق انجام شده، تشکیل شورای قانونگذاری به زمان پس از تشکیل دولت موکول شد.

در همین راستا کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین ضمن تاکید بر ایستادگی خود در کنار دولت و ملت سودان از توافق به عمل آمده میان نیروهای اپوزسیون و شورای نظامی انتقالی سودان استقبال کردند.

پادشاهی عربی سعودی ضمن استقبال از توافق حاصله، ابراز امیدواری کرد که این توافق سرآغاز مرحله‌ جدید حکمفرمایی امنیت، ثبات و تحقق آرمان‌های مردم سودان باشد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) یک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی «استقبال پادشاهی عربی سعودی از توافق به دست آمده در جمهوری سودان برادر» را ابراز داشت و گفت «پادشاهی امیدوار است این گام مهم آغازگر مرحله‌ای جدید باشد که در آن امنیت و ثبات حکمفرما بشود و آرمان‌های برادران در سودان را محقق سازد».

وزارت خارجه بحرین این توافق را «گامی مهم و موفقیت‌آمیز در جهت تحقق آرمان‌های ملت برادر سودان برای برقراری امنیت، صلح، ثبات و محافظت از نهادهای حکومتی و وحدت آنها» دانسته و از ان استقبال کرد.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات متحده عربی ضمن تاکید بر این‌که امارات در سختی و آسانی در کنار سودان خواهد ایستاد، گفت: «آرزومندیم که مرحله پیش‌رو شاهد ایجاد نظامی پایدار مبتنی بر قانون اساسی باشد که نقش نهادها را در راستای همبستگی فراگیر ملی و میهنی تقویت کند».