فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: مرکز نگهداری مهاجران در لیبی در معرض دو حمله قرار گرفت که 53 تن را کشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گزارش سازمان ملل متحد که روز پنجشنبه 4 ژوئیه منتشر شد می‌گوید مرکز تاجوراء برای نگهداری مهاجران که در نزدیکی طرابلس پایتخت لیبی قرار دارد، بامداد چهارشنبه در معرض دو حمله هوایی قرار گرفت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش همچنین افزود شمار قربانیان حمله، به 53 کشته افزایش یافت که 6 تن از ان‌ها کودک هستند. همچنین 130 تن دیگر زخمی شدند.

  گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید اطلاعاتی دریافت کرده که نگهبانان لیبیایی مرکز اقدام به شلیک آتش به سمت مهاجرانی کردند که تلاش می‌کردند از حمله هوایی فرار کنند.

  این گزارش می‌افزاید که مرکز در معرض دو حمله هوایی قرار گرفت، یکی از این حملات پارکینگ خالی خودروها را هدف قرار داد و دیگری یکی از سالن‌ها را که در ان 120 مهاجر و پناهجو حضور داشتند را نشان رفت.

  چارلی یاکسلی سخنگوی کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد گفت تا کنون نمی‌توان مشخص کرد کدام طرف عامل حمله به مرکز تاجوراء است که به 600 تن پناه می‌داد.

  جلسه بی‌نتیجه شورای امنیت

  از سویی شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه نتوانست توافقی برای صدور بیانیه‌ای درباره بمباران مرکز نگهداری مهاجران در لیبی حاصل کند.

  بنا بر گزارش‌ها، ایالات متحده مانع صدور بیانیه‌ای شد که بمباران مرکز را محکوم می‌کند.

  به گفته منابع، در جریان جلسه فوق‌العاده شورای امنیت درباره این بمباران که دو ساعت به طول انجامید، بریتانیا پیش‌نویس بیانیه‌ای ارائه داد که حمله هوایی به مرکز را محکوم کرده و خواستار آتش‌بس در لیبی و بازگشت طرف‌ها به میز مذاکره می‌شود.

  نمایندگی سازمان ملل محکوم کرد

  چهارشنبه غسان سلامه فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حادثه، افزود: «این بمباران به وضوح به حد جنایت جنگی می‌رسد. این حمله افراد بی‌گناهی را هدف قرار داد که شرایط دشوارشان باعث شد در این پناهگاه باشند».

  سلامه از جامعه جهانی خواست «این جنایت» را محکوم کرده و آمر و عامل ان را مجازات کند.

  او تاکید کرد که نمایندگی سازمان ملل متحد، به صورت پی‌گیر، گزارش‌های مرتبط با ادعاهای قتل خارج از قانون در مناطق را پی‌گیری می‌کند.

  درخواست مجازات عاملان

  از سویی اتحادیه اروپا حمله به مرکز نگهداری مهاجران در لیبی را «هولناک» توصیف کرد و خواستار تحقیق سازمان ملل در این باره شد.

  اتحادیه آفریقا هم چهارشنبه ضمن محکومیت این حمله، خواستار «مجازات عاملان این جنایت هولناک» شد.

  گزارش‌ها درباره عامل این حمله ضد و نقیض است. در حالی که گردان‌های دولت الوفاق لیبی ارتش را متهم به بمباران مرکز کردند، منابع ارتش گروه‌های شبه‌نظامی هوادار دولت الوفاق را به حمله توپخانه‌ای به مرکز متهم می‌کند.

  تبلیغات