.
.
.

لیبی.. کشته شدن 30 تن در بمباران مرکز نگهداری مهاجران در طرابلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول در بخش پزشکی اعلام کرد بامداد چهارشنبه 3 ژوئیه بمباران مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی واقع در حومه تاجوراء به فاصله 11 کیلومتری طرابلس پایتخت لیبی، به کشته شدن دستکم 40 تن و زخمی شدن 80 تن دیگر انجامید.

بنا بر این اعلام، اکثر افرادی که در این مرکز نگهداری می‌شوند، از آفریقا هستند.

به گزارش رسانه‌ها، خبرهای ضد و نقیضی درباره عامل این بمباران منتشر شده است. در حالی که گردان‌های وابسته به دولت الوفاق، ارتش لیبی را به حمله به مرکز نگهداری مهاجران متهم می‌کنند، برخی منابع نظامی به العربیه گفتند که راکت‌ها از پایگاه‌های گردان‌های متمرکز در منطقه شلیک شد تا از این راه افکار عمومی را منحرف کرده و توجه‌ها را از شکست‌های روز سه‌شنبه خود دور کنند.

شاهدان عینی گفتند که آمبولانس‌ها به مرکز نگهداری مهاجران شتافته و زخمی‌ها را به بیمارستان‌ها منتقل کردند.

کشته شدن 40 مهاجر

رسانه‌ها به نقل از منابع بیمارستانی، از کشته شدن دستکم 40 مهاجر غیر قانونی از تابعیت‌های مختلف و زخمی شدن 80 تن دیگر خبر می‌دهند.

مرکز تاجوراء برای نگهداری مهاجران غیر قانونی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در معرض حمله هوایی شدید قرار گرفت که به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مهاجران انجامید. عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده از این حادثه هم ده‎‌ها کشته و زخمی را نشان می‌دهد و حجم ویرانی وارده به مرکز را به نمایش می‌گذارد.

رد و بدل شدن اتهام‌ها

شورای ریاست دولت الوفاق در بیانیه‌ای، هواپیماهای ارتش لیبی را به بمباران مرکز نگهداری مهاجران در تاجوراء متهم کرد. این بیانیه از نمایندگی سازمان ملل متحد خواسته تیمی حقیقت‌یاب برای بررسی محل حادثه و «مستند سازی این جنایت» اعزام کند.

در مقابل صفحه اطلاع رسانی جنگ وابسته به فرماندهی کل ارتش لیبی، شبه‌نظامیان مسلح متحد دولت الوفاق را به حمله توپخانه‌ای به مرکز نکهداری مهاجران متهم کرد «تا از این راه بتوانند بر شکست‌های خود سر پوش گذاشته و ابزاری برای جهت دهی به افکار عمومی دست و پا کنند».